Volei

„Mircea cel Bătrân” a pierdut partida cu LPS Viitorul Piteşti (1-3), care s-a jucat sâmbăta trecută, în Sala Capela

La finele săptămânii trecute, pe lângă partida de la Slatina, voleibalistele-junioare de la CNMB au mai disputat încă un joc. Este vorba de meciul cu LPS Viitorul Piteşti, care a avut loc în devans, la solicitarea oficialilor din Trivale. În mod normal, partida trebuia să aibă loc în etapa a V-a din retur (ultima din acest sezon), care e programată pe 4 martie 2018. Duelul cu trupa argeşeană s-a disputat însă sâmbătă, 16 decembrie, în Sala Capela, şi s-a încheiat cu victoria adversarelor. Deşi au jucat bine, elevele Denisa Stoicănescu au fost nevoite să se recunoască învinse în acest duel, pe care l-au pierdut cu scorul de 3-1 (pe seturi: 25-19, 25-14, 24-26, 25-18).
„Chiar dacă am pierdut cu 3-1, am jucat foarte frumos în duelul cu LPS Viitorul Piteşti. Dovada cea mai bună e evoluţia din setul 3, pe care l-am câştigat la limită. Argeşencele cu condus cu 23-18 la un moment dat, dar am avut o revenire fantastică şi ne-am impus cu 26-24. Aşadar, în acel final electrizant de set, am luat opt puncte, iar adversarele doar un punct! Mai rar se văd reveniri de acest gen pe terenurile de volei şi e frumos când se întâmplă aşa ceva! Efortul deosebit pe care fetele l-au făcut în meciul cu Piteşti, când s-au ţinut în dese rânduri aproape de adversare, ca şi faptul că am jucat două zile la rând, s-a cam resimţit în meciul următor de duminică, pe care l-am început mai ezitant. Poate că a contat şi deplasarea până la Slatina, deoarece elevele mele au fost foarte obosite în prima parte a meciului cu formaţia din judeţul Olt. Până la urmă, însă, totul a decurs bine şi ne-am adjudecat cele trei puncte puse în joc în partida de duminică, aşa cum ne-am propus”, a subliniat Denisa Stoicănescu. (N.C.)