Volei

„Mircea cel Bătrân”, locul 4 la turneul semifinal al Campionatului Naţional de volei pentru juniori

În week-end, echipa de volei a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” a participat la unul dintre cele patru turnee semifinale din cadrul Campionatului Naţional de volei pentru juniori. Tinerii sportivi vâlceni au jucat în grupa de la Dej, unde au înfruntat formaţiile similare ale Liceului „Alexandru Papiu Ilarian”, din localitate, CSŞ Blaj şi CSŞ Buzău. Turneul din Ardeal s-a disputat după sistemul fiecare cu fiecare şi a fost adjudecat de echipa organizatoare, LAPI (reprezentanta Centrului Naţional de Excelenţă, din Dej), care a câştigat toate cele trei meciuri jucate cu scorul de 3-0. Pe locul secund, s-a clasat CSŞ Buzău, după ce a trecut, tot cu 3-0, atât de CNMB, cât şi de CSŞ Blaj.
Din păcate, echipa antrenată de Marius Mărgărit a pierdut toate cele trei meciuri jucate la această competiţie. Vineri, 29 martie, în prima partidă, vâlcenii au fost învinşi cu scorul de 3-0 (pe seturi: 25-18, 25-12, 25-7) de LAPI Dej. Apoi, în a doua zi a turneului, CNMB a cedat în faţa echipei CSŞ Blaj, cu 3-1 (pe seturi: 25-19, 25-16, 23-25, 25-17). Ulterior, duminică, 31 martie, voleibaliştii din Sala Capela s-au duelat şi cu CSŞ Buzău, în faţa căreia au pierdut tot cu 3-0 (pe seturi: 25-20, 25-20, 25-20). (N.C.)