Volei

Miracol! Elevele Romaniţei Nicolau au smuls un set liderei Dacia Mioveni!

Duminică, 13 ianuarie, formaţia de cadete a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” a pierdut prima partidă programată în 2019 în Campionatul Naţional de volei. De această dată, jucătoarele antrenate de Romaniţa Nicolau au cedat pe teren propriu, în Sala Capela, în faţa grupării CS Dacia Mioveni 2012. Lidera incontestabilă a Seriei E (cu ex-vâlceanca Irina Vochiţu în lot) şi-a respectat blazonul şi s-a impus fără probleme, cu scorul de 3-1. În ciuda înfrângerii, tinerele voleibaliste de la CNMB au făcut un joc bun şi au dovedit din nou că se află într-o creştere evidentă de formă.
Pentru Irma Ispas & Co., rezultatul este meritoriu şi pentru că argeşencele aveau victorii pe linie în cele şase meciuri anterioare, în care nu au mai pierdut decât un singur set, în faţa viceliderei CNNT Craiova, în deplasare. Astfel, echipa Romaniţei Nicolau a devenit cea de-a doua formaţie care a smuls fruntaşei clasamentului un set în acest sezon. La 2-0, profitând de faptul că staff-ul tehnic de la CS Dacia Mioveni 2012 a odihnit multe dintre titulare, voleibalistele de la CNMB „au apăsat piciorul pe acceleraţie” şi au izbutit să-şi adjudece setul al treilea. Ulterior, Mioveni l-a câştigat pe al patrulea şi a plecat din Sala Capela cu toate cele trei puncte puse în joc.
„Practic, setul pe care fetele l-au câştigat duminică în meciul cu argeşencele este sinonim cu o victorie pentru echipa noastră. Mai ales că CNMB nu dispune la momentul actual de un lot atât de puternic, cu care să se ridice la nivelul formaţiei din Mioveni, lidera Seriei E”, a subliniat antrenorul Marius Mărgărit, coordonatorul secţiei de volei de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”. (N.C.)