Liga 6

Minerul Costeşti, singura echipă cu punctaj maxim în Superligă după trei etape

Sâmbătă, 7 septembrie, lidera Superligii vâlcene, Minerul Costeşti, a jucat, în deplasare, cu FC Păuşeşti Otăsău. Pentru trupa lui ”Ţeţe” Vlădoi se anunţa un meci dificil. FCPO s-a întărit în această vară, printre noii veniţi regăsindu-se şi doi jucători ai campioanei din sezonul trecut, Viitorul Dăeşti, Bogdan Bîrlogeanu şi Andrei Fistogeanu. În plus, a revenit şi Filipoiu. Pe un teren mai înghesuit, cu presiunea publicului, cu absenţa unor jucători importanţi, precum ”Dede” Traşcă şi ”Zambilă” Zamfirescu, ”minerii” s-au chinuit puţin până să se vadă învingători. Au deschis scorul rapid, dar s-au văzut egalaţi. Prima repriză s-a încheiat la egalitate. În partea secundă, lucrurile au mers mai bine pentru formaţia primarului Toma Peştereanu, care a revenit în avantaj şi chiar s-a distanţat pe tabelă, profitând şi de faptul că gazdele au rămas în inferioritate numerică. A fost 4-1, iar la final, 4-2.

”Am marcat în minutul 5. Păun a deschis scorul. Apoi, am ratat, iar cum în fotbal ocaziile se răzbună, pe o neatenţie, ne-au prins pe contraatac şi au egalat. În repriza a doua, Mihăilă ne-a adus din nou în avantaj, iar Vladu a dus scorul la 3-1, din penalti. La faza aceasta, gazdele au rămas în inferioritate numerică. Mihalcea a marcat pentru 4-1, iar pe final au mai înscris şi ei o dată şi s-a terminat 4-2. Au mai avut şi ei ocazii, două bare din lovitură liberă, dar şi noi. Per total, am controlat jocul. Cei de la Păuşeşti au echipă bună. Au jucat cu ambiţie şi aşa vor proceda toate echipele în meciurile cu noi. E normal să se întâmple astfel. Nu trebuie să luăm niciun joc uşor. Toate echipele se mobilizează, iar noi trebuie să tratăm cu seriozitate orice meci. După partida de la Păuşeşti Otăsău, mă bucură rezultatul. E bine că am câştigat, chiar dacă am avut câteva absenţe importante. Mă bucur şi pentru debutul juniorului Ciprian Mihăilă, un puşti de 2002, pe care l-am adus de la Mara (Ion Lazăr). A jucat bine. L-am schimbat pe final, tot cu un junior, Chelcea, adus de la Horezu”, a declarat Marius Vlădoi, antrenorul liderei Superligii, după meciul de la Păuşeşti Otăsău, care a adus ”minerilor” cel de-al treilea succes. (S.S.)