Minerul Costeşti şi-a adjudecat victoria în manşa tur a barajului de promovare cu Stejarul Vlădeşti (4-2)

Minerul Costeşti a reuşit să câştige prima manşă a barajului de menţinere / promovare în Superligă. Sâmbătă, 24 iunie, echipa din comuna primarului Toma Peştereanu s-a impus cu scorul de 4-2 (după 3-1, la pauză) în faţa formaţiei Stejarul Vlădeşti 2009 şi are prima şansă acum de a evolua şi în sezonul viitor în eşalonul de elită al fotbalului judeţean. În partida de la Măldăreşti, golurile învingătorilor au fost marcate de Cătălin Uluceanu (din penalti), Alexandru Diaconescu, Marin Pais şi Florin Cebuc.
La final, oficialii echipei din Costeşti au acuzat prestaţia brigăzii de arbitri formată din Cătălin Buşi, Marian Truţă şi Ionuţ Zaharioiu. Printre altele, „ortacii” au reclamat faptul că, la scorul de 3-2, nu li s-a mai acordat încă un penalti, pentru un fault clar asupra lui Marin Pais.

Toma Peştereanu, primar Costeşti:
„Avantajul de două goluri nu e suficient pentru a ne asigura prezenţa în Superligă şi în sezonul viitor”

„Adversarii au deschis scorul în debutul meciului, dar ne-am revenit imediat. Am egalat, iar până la pauză ne-am detaşat deja la 3-1. În repriza secundă, «stejarii» au redus din handicap (3-2), dar apoi am mai mai înscris o dată, pentru 4-2. Meciul a fost echilibrat în multe momente, dar considerăm că s-a văzut clar diferenţa de valoare dintre o echipă de Superligă şi una de Liga a IV-a. Cu toate acestea, avantajul de două goluri nu e suficient sută la sută pentru a ne asigura prezenţa în Superligă şi în sezonul viitor. Adversarii ni s-au părut a fi o echipă foarte bine organizată, din toate punctele de vedere, au venit până şi cu suporteri la acest prim joc. Aşa cum am mai spus, nu trebuie să ne considerăm deja învingători, mai ales că ei au marcat şi două goluri în deplasare. E adevărat că după acest 4-2 avem prima şansă, dar sunt convins că ne aşteaptă un meci mult mai greu la Vlădeşti. Calculele sunt simple: vom obţine biletele pentru Superligă şi la un scor egal, dar şi la o înfrângere la limită, adică la cel mult un gol. Dar noi sperăm să câştigăm şi acolo, nu să pierdem, pentru că de aceea jucăm fotbal, pentru a învinge!”, a subliniat primarul Toma Peştereanu, din Costeşti.
Meciul retur din barajul de menţinere / promovare în Superligă dintre Stejarul Vlădeşti 2009 şi Minerul Costeşti va avea loc sâmbătă, 1 iulie, de la ora 18.00, pe cochetul stadion din comuna administrară de primarul Adrian Cosac. (N.C.)