Liga 6Fotbal

Minerul Costeşti s-a chinuit cu AS Mihăeşti. Viitorul Dăeşti a realizat scorul campionatului în Superligă

Sâmbătă, 29 septembrie, s-au disputat meciurile din cadrul celei de-a IX-a etape din eşalonul de elită judeţean. La vârf, nu s-a consemnat nicio surpriză. Lidera, Viitorul Dăeşti, a obţinut o victorie en-fanfare, 14-1, contra celor de la FC Băbeni. Minerul Costeşti a fost, însă, aproape de o sincopă. Formaţia pregătită de Răzvan Milosteanu a fost condusă până în minutul 65 de către AS Mihăeşti. Portarul George Vîlceanu şi Mădălin Bărzăgeanu le-au făcut viaţa grea „minerilor”. AS Mihăeşti a condus chiar cu scorul de 4-1, însă a cedat în ultimele 25 de minute şi a pierdut partida cu scorul de 6-4. AS Rm. Vâlcea 2016 a rămas pe podium, după remiza albă din duelul cu Cozia Călimăneşti.

1. Viitorul Dăeşti 9 9 0 0 44- 5 27p.
2. Minerul Costeşti 9 8 0 1 37-10 24p.
3. AS Rm. Vâlcea 2016 9 5 1 3 23-15 16p.
4. Unirea Tomşani 9 5 0 4 22-23 15p.
5. Chimia 1973 Rm. Vâlcea 9 4 2 3 22-17 14p.
6. Stejarul Vlădeşti 2009 9 4 0 5 18-21 12p.
7. Cozia Călimăneşti 9 2 4 3 16-12 10p.
8. FC Băbeni 9 2 3 4 17-36 9p.
9. CSC Orleşti 9 2 2 5 17-33 8p.
10. Olteţul Alunu 2016 9 2 1 6 12-25 7p.