Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
FotbalDiverse

Minerul Costeşti a cucerit trofeul Cupei României pe plan judeţean

Miercuri, 5 iunie, stadionul din Drăgoeşti a găzduit finala fazei judeţene a Cupei României. Campioana Superligii, Viitorul Dăeşti, a înfruntat vicecampioana, pe Minerul Costeşti. A fost un meci tensionat, care a reflectat oarecum duelul de la distanţă dus între cele două formaţii pe toată durata acestui sezon. Viitorul Dăeşti şi-a dorit să demonstreze că titlul câştigat e perfect meritat, iar Marius Vlădoi & Co. s-au gândit la revanşă, după eşecul din campionat. Vicecampioana şi-a atins obiectivul! Minerul a câştigat partida italieneşte, cu scorul de 1-0. Singurul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 9, de către Octavian Marinescu, în urma unei faze care a stârnit controverse. Dăeştenii au acuzat că Marinescu ar fi jucat balonul cu mâna şi reuşita acestuia nu ar fi trebuit validată.

Viitorul nu a reuşit să relanseze meciul. Misiunea campioanei a fost şi mai dificilă după minutul 40. Pe finalul primei reprize, Lucian Iordache a fost eliminat în urma unui clinci cu un adversar. Deşi în inferioritate numerică, în partea secundă Leo Săraru şi colegii săi au stat mai mult în jumătatea adversă de teren. S-au apropiat în mai multe rânduri de poarta lui Vlădoi, însă nu au reuşit să introducă balonul în poartă. Partida s-a încheiat la scorul de 1-0, iar trofeul Cupei României a ajuns la Costeşti. Preşedintele AJF, Adrian Comănescu, a premiat la final ambele echipe. (S.S.)