Minerul Berbeşti şi-a luat ”Rămas bun” de la suporteri cu o victorie en-fanfare

Formaţia coordonată de Laurenţiu Gherghe şi Marian Văduva a avut evoluţii oscilante în prima parte a sezonului Ligii a IV-a. În multe partide, ”minerii” nu au avut şansă. Şi-au creat ocazii de a înscrie, însă adversarii au fost mai pragmatici, iar la final s-au bucurat de succes. Înaintea ultimei runde din 2019, gruparea din Berbeşti avea 7 victorii şi 9 înfrângeri. Bogdan Spătaru şi colegii săi şi-au spălat toate păcatele în confruntarea cu Victoria Frânceşti. Şi-au luat ”Rămas Bun” de la proprii suporteri cu o victorie mai mult decât convingătoare: 9-0.

Era 3-0 în minutul 10 şi 5-0 la pauză. Fundaşul Bogdan Spătaru, reprofilat pe postul de mijlocaş stânga, a marcat de cinci ori în acest meci, realizând un adevărat record personal. Bogdan Nica l-a servit impecabil de patru ori. În total, Nica, jucător care încă nu evoluează la capacitate maximă (după operaţia la genunchi pe care a suferit-o în urmă cu câteva luni), a oferit cinci assist-uri şi a înscris o dată. Pe lista marcatorilor s-au mai regăsit Leonard ”Mady” Donţu (autorul unei ”duble”) şi Cătălin Răducan. ”Cu mai multă atenţie, puteam să fim mult mai sus în clasament. Cu trei victorii, eram pe podium. Au fost meciuri pe care le-am avut la îndemână, însă am ratat din situaţii clare. S-a întâmplat la fel şi în meciul de la Drăgoeşti, cu Galicea. La 2-2, am scăpat de trei ori singuri cu portarul şi am ratat. În pauza de iarnă, asta voi încerca, să consolidez lotul cu jucători care ne pot ajuta în faza ofensivă. Avem nevoie de un vârf autentic, care să apară la finalizare, dar şi de un fundaş dreapta. Dintre cei pe care îi avem, nu cred că pleacă nimeni. Am încercat să formăm un lot din jucători care ne pot ajuta etapă de etapă, care să poată ajunge la meciuri, nu să vină o săptămână, apoi să lipsească în următoarele patru. Sper ca în retur să avem mai multă şansă şi să urcăm în clasament. Asta ne-a lipsit până acum”, a subliniat reprezentantul echipei din Berbeşti, Laurenţiu Gherghe. Altfel, după succesul cu Victoria Frânceşti, ”minerii” au intrat în vacanţă, însă ar mai putea fi convocaţi pentru o ultimă ”acţiune”. Cu câteva zile înainte de Crăciun, oficialii echipei intenţionează să-l sacrifice pe Ghiţă şi să organizeze un adevărat festin culinar, cu ţuică fiartă şi tot meniul, în semn de apreciere pentru eforturile pe care jucătorii Minerului le-au făcut în acest an. (S.S.)