Minerul Berbeşti, la al patrulea succes din acest sezon

În week-end-ul trecut nu s-a reluat doar Superliga, ci şi Liga a IV-a. Printre meciurile programate de AJF s-a regăsit şi cel de la Berbeşti, dintre Minerul, din localitate şi Victoria Frânceşti. Niciuna dintre cele două formaţii nu mai au aspiraţii la play-off. A fost o partidă cu implicaţii mai degrabă în zona retrogradării. Deşi se anunţa o confruntare echilibrată, gazdele au tranşat soarta întâlnirii în favoarea lor încă din prima repriză. Cătălin Bîrdac a deschis scorul în minutul 7, profitând de o eroare a adversarului direct, care a alunecat şi astfel l-a lăsat singur cu portarul. Replica oaspeţilor a întârziat să apară. „Elevii” lui Nicu Strâmbeanu au încercat câteva „lansări” pe vârfuri, care nu au avut, însă, finalitatea dorită. Cu doar un minut înainte de pauză s-a făcut 2-0. Bogdan Spătaru a reuşit, probabil, golul carierei. De la marginea careului a reluat balonul către poarta adversă din foarfece, învingându-l pe portarul Victoriei. În partea secundă nu s-au schimbat prea mult datele problemei. Tot gazdele au fost mai periculoase, iar în minutul 64 au înlăturat orice dubiu în privinţa câştigătoarei. Decarul Minerului, David Hoanţă, dintr-o lovitură liberă din flancul stâng, din apropiere de colţul careului, a trimis balonul direct în vinclu: 3-0. Un minut mai târziu, s-a făcut chiar 4-0. Spătaru a centrat în faţa porţii, goal-keeper-ul advers (care până acum a jucat mai mult în „câmp”, nu între buturi) a ieşit pe sub minge, iar unul dintre tinerii jucători ai grupării din Frânceşti, în încercarea de a evita golul, a intrat cu mingea în propria poartă. 4-0 a fost şi scorul final. Pentru trupa susţinută de Laurenţiu Gherghe a fost cel de-al patrulea succes din acest sezon. În runda următoare, a 19-a a sezonului, Minerul Berbeşti va juca în deplasare, cu ultima clasată, AS Popeşti 2016, în timp ce Victoria Frânceşti va înfrunta, pe propriul teren, echipa de pe locul 2 din Seria Vest a Ligii a IV-a, pe CS Guşoeni.