Atletism

Medeea Muşulete, Iarina Ungureanu şi Alexandra Drăghicescu, pe prima treaptă a podiumului la Bucureşti

Vineri, 31 mai şi sâmbătă, 1 iunie, la Bucureşti s-a desfăşurat prima etapă din cadrul Campionatului Naţional de Atletism rezervat juniorilor 2 şi 3. La acest concurs au fost prezente şi câteva sportive vâlcene, care au înregistrat rezultate foarte bune. Medeea Muşulete, eleva profesorului Claudiu Cîrstea, de la CS Chimia, a reuşit să câştige, la junioare 3, cursa de 100 metri. Performanţa sa este cu atât mai valoroasă cu cât aceasta se află abia în primul an la această categorie. Medeea a mai alergat la Bucureşti şi în cursa de 200 metri. A avut al şaselea timp din concurs. La concursul din Capitală, Iarina Ungureanu, de la CNMB, sportivă pregătită de Alina Enescu, a avut, de asemenea, o prestaţie foarte lăudabilă, care dă încredere pentru finală. Iarina s-a clasat pe primul loc 300 metri garduri şi pe poziţia secundă, la 80 metri garduri. Tot la Bucureşti, drăgăşeneanca Alexandra Drăghicescu, de la Liceul Tehnologic „Brătianu”, a terminat în fruntea ierarhiei cursa de 2000 metri obstacole şi s-a clasat pe locul 3 la 3000 metri. Finala Campionatului Naţional de Juniori 2 va avea loc pe 28 şi 29 iunie, la Piteşti, iar cea de la Juniori 3, pe 7 şi 8 iulie, tot pe stadionul din Trivale. (S.S.)