Fără categorieCaleidoscopAlte sporturi

Medeea Muşulete a triumfat la faza zonală a Naţionalelor de atletism

medeea musulete 1* competiţia, dedicată categoriei copii, a avut loc la Bucureşti, în week-end-ul trecut

Sâmbătă, 19 martie şi duminică, 20 martie, în Sala Complexului Naţional „Lia Manoliu” din Bucureşti a avut loc faza zonală a Campionatului Naţional de Atletism dedicat categoriilor copii I, II şi III. Printre sportivii prezenţi s-au aflat şi două reprezentante ale clubului Chimia. Este vorba despre elevele lui Claudiu Cîrstea: Medeea Muşulete şi Ioana Băiaşu, tinere atlete de mare perspectivă. Amândouă au avut o evoluţie bună la întrecerea din Capitală. Ioana Băiaşu, la categoria copii I, a ocupat locul 5 în proba de 60 metri, (cu o performanţă de 8,50) şi locul 6 la 200 metri (cu un timp de 28.61). Medeea Muşulete a câştigat ambele probe la care s-a înscris în concurs, la categoria copii II. Astfel, a terminat pe primul loc în proba de săritură în lungime (cu 4,66 metri) şi tot prima cursa de 200 metri (cu 30.21). Finala Campionatului Naţional de Copii I, II şi III va avea loc peste  mai puţin de două săptămâni, mai exact pe 2 şi 3 aprilie, tot la Bucureşti. (S.S.)