Meci spectaculos, cu şapte goluri, la Mihăeşti!

* Unirea Tomşani a ratat trei penaltiuri şi a părăsit Cupa României

Poate cel mai frumos meci din şaisprezecimile Cupei României s-au desfăşurat la Mihăeşti, acolo unde echipa antrenată de Cristi Rădulescu a primit vizita formaţiei de Superligă, Unirea Tomşani. Nici gazdele şi nici oaspeţii nu au avut la dispoziţie întreg lotul pentru acest duel. Alături de Unirea Tomşani, formaţie coordonată de pe margine de Petre Grigore, nu au făcut deplasarea la Mihăeşti, printre alţii, Mihai Gîrlă, care a suferit o accidentare serioasă la meciul de la Orleşti, fiindu-i afectat timpanul, dar nici Cătălin Bucă. De partea cealaltă, AS Mihăeşti nu a beneficiat de serviciile golgheterului său, Cosmin Văcaru. Chiar şi fără „piesele” importante, a avut cine să dea goluri pentru cele două formaţii. Mădălin Bărzăgeanu a deschis „balul” în minutul 7. Cinci minute mai târziu, fostul golgheter din Superligă, Robert Gherghe, a restabilit egalitatea, cu o execuţie de mare clasă, din semi-foarfece, din întoarcere. Prima repriză s-a încheiat la scorul de 2-1 în favoarea liderei din Seria Est a Ligii a IV-a. Bărzăgeanu a punctat din nou pentru AS Mihăeşti în minutul 35, dintr-un şut plasat, de la 20 de metri. Înainte de ultimul fluier al primei reprize, oaspeţii au ratat un penalti. Bogdan Nica a trimis balonul în bară. Nu a fost singurul care nu a nimerit poarta din punctul cu var. În partea secundă, nici portarul Dumitrescu, un specialist în execuţii de acest gen, nu a reuşit să-l învingă pe Vîlceanu şi nici Pripor. În total, trei penaltiuri ratate de Unirea Tomşani. În ciuda acestora, Gherghe şi colegii săi au avut jocul în mână. În minutul 55, Dinică a făcut 2-2, iar în minutul 64, căpitanul Silviu Smedescu a marcat pentru 3-2 în favoarea oaspeţilor. Gazdele nu au dezarmat. La doar un minut distanţă de golul de 3-2 al celor din Tomşani, s-a făcut 3-3. A marcat Mihai Mitrache, care a fost servit perfect de acelaşi Mădălin Bărzăgeanu. Tot Mitrache a stabilit şi scorul final, de 4-3 în favoarea celor din Mihăeşti, cu zece minute înainte de final.