Meci cu 4 cartonaşe roşii la Căzăneşti, în meciul Athletico – Surpatele

Duminică, 27 mai, la Căzăneşti, Athletico Rm. Vâlcea (FOTO), echipa de pe primul loc din Seria Nord a Ligii a V-a, a dat piept cu Tineretul Surpatele. Partida se anunţa a fi una liniştită, numai că, surpriză! Terenul s-a transformat într-un adevărat câmp de luptă. Ambele formaţii şi-au dorit victoria, iar pentru a-şi atinge obiectivele, au depăşit limita sportivităţii. Tensiunea a căpătat cote alarmante după doar zece minute de joc. Un fotbalist de la Surpate, şicanat de un adversar, a ripostat nervos şi l-a lovit pe acesta fără minge. Jucătorul gazdelor a primit cartonaş galben, iar cel al oaspeţilor a fost eliminat pentru comportare violentă. Chiar şi în inferioritate numerică, Tineretul a reuşit să deschidă scorul. Nu a durat mult, însă, şi a apărut o nouă altercaţie între jucători, soldată de această dată cu două cartonaşe roşii, câte unul în fiecare tabără. În ciuda evenimentelor reprobabile, niciuna dintre formaţii nu a renunţat la luptă. Deşi, în continuare, cu un jucător mai puţin pe teren decât adversarii, gruparea din Surpate şi-a majorat avantajul la 2-0. Un scor care s-a dovedit încă o dată periculos pentru cei aflaţi la conducere. Până la finalul primelor 45 de minute, lidera a redus din handicap, prin Ionuţ Pîrvu. Imediat după pauză, „centralul” a indicat punctul cu var, în urma unui henţ. Gabi Andrei a restabilit egalitatea (2-2). Echilibrul pe tabelă s-a menţinut până în minutul 85, când Athletico a reuşit să puncteze din nou, de această dată prin Cătălin Ciucă, servit perfect de Laurenţiu Sima, cel care şi-a trecut în cont „assist-ul” şi la prima reuşită a gazdelor. Brozbă şi colegii săi nu au mai putut întoarce rezultatul, mai ales că pe final au mai primit un cartonaş roşu, pentru cumul de cartonaşe galbene. Partida s-a încheiat la scorul de 3-2 în favoarea celor de la Athletico Rm. Vâlcea, care au ajuns, astfel, la doar un meci distanţă de câştigarea titlului şi totodată de promovarea în Liga a IV-a. În ultima etapă, trupa lui Olaru şi Tudor va juca, în deplasare, cu Alutus Sălătrucel. Tineretul Surpatele mai are trei partide de disputat, printre ele numărându-se şi cele două restanţe, cu Forestierul Romani şi Montana Iz. Rece.