Liga 6

„Lupu” i-a „mâncat” pe „mineri”

* Bîrlogeanu a marcat trei goluri pentru Viitorul Dăeşti în partida cu Minerul Costeşti

După ce, în etapa trecută, a pierdut două puncte din confruntarea cu Cozia Călimăneşti, campioana en-titre din Superligă, Viitorul Dăeşti, a reuşit să treacă peste „obstacolul Minerul Costeşti”. Sâmbătă, 14 octombrie, la Pietrari, formaţia pregătită de Cosmin Ursu s-a impus cu scorul de 4-1 în faţa celor de la Costeşti. Doar prima repriza a fost mai echilibrată. În primele 45 de minute nu s-a înscris decât o dată. Au marcat oaspeţii, prin Filipoiu. Gazdele au făcut scandal, susţinând că reuşita acestuia nu ar fi trebuit să fie contabilizată, întrucât ar fi survenit în urma unui ofsaid. Asistentul Florin Păunescu a fost, însă, ferm pe poziţie şi a validat golul. În partea secundă, mai buni au fost jucătorii campioanei. Intrat din postura de rezervă, „Lupu” Bîrlogeanu a făcut diferenţa. Acesta a realizat hat-trick-ul. Gazdele au punctat o singură dată, la 3-0 pentru adversari, prin atacantul Ciprian Vlădoi. „A fost un meci frumos. După numele jucătorilor, când îi vezi pe teren, cei de la Minerul Costeşti nu au echipă rea. Sunt mulţi jucători cu experienţă care, dacă ar face antrenamente, cred că ar pune mai multe probleme în campionat. În ceea ce ne priveşte, pot să spun că de la meci la meci jucăm mai bine. A fost o primă repriză mai urâtă. Noi avem pornirea mai grea. E bine că am reuşit să facem diferenţa în partea secundă. În ceea ce priveşte lupta pentru primul loc, nu cred că mai poate intra în «horă» vreo altă echipă, în afară de Flacăra Horezu, Cozia Călimăneşti şi Viitorul Dăeşti. Între noi, echipele de pe locurile 2 şi 3 şi cea de pe primul loc e diferenţă de cinci puncte, iar între Horezu şi formaţiile de pe locurile 4 şi 5 sunt 11 puncte. E greu de crezut că va reuşi vreo echipă de la locul 3 în jos să anuleze această diferenţă. Oricum, cred că va fi un campionat frumos. Meciurile adevărate încep în play-off. Acum e circ. Se termină 7-0, 10-0, 12-0. Ăsta nu e fotbal! Ce poţi să zici după un astfel de rezultat: «Mamă, ce bun sunt că am dat 10 goluri unei echipe!». Ne păcălim singuri! În play-off, nu doar că vom avea meciuri adevărate, dar vom scăpa şi de deplasările lungi”, a spus Cosmin Ursu, antrenorul dăeştenilor, după meciul câştigat de echipa sa la Pietrari, în faţa „labradorilor” din Costeşti.