AS Lungeşti a produs surpriza pe terenul vicecampioanei de iarnă din Seria Sud a Ligii a V-a

Sâmbătă după-amiaza, la Ioneşti, vicecampioana de iarnă din Seria Sud a Ligii a V-a a întâlnit penultima clasată, pe AS Lungeşti, echipă care nu a reuşit să se bucure în acest sezon de succes. Are o victorie, dar obţinută la „masa verde”, în urma unei neprezentări. Pe teren, ca rezultate pozitive, AS Lungeşti a realizat doar trei remize, una dintre acestea chiar în faţa ioneştenilor, în meciul din turul campionatului. De partea cealaltă, jucătorii Oltului nu au pierdut decât o dată în acest campionat şi nu se gândeau că ar putea rata cele trei puncte tocmai în această dispută, cu AS Lungeşti. Practic, gazdele nu-şi puneau, pentru această partidă, decât problema diferenţei de scor la care se vor impune. Nu au luat jocul în serios, iar în prima repriză au fost surprinşi de adversari. Ion Pană a deschis scorul la Ioneşti. Gluma a început să se îngroaşe după ce Opriţa a marcat pentru 2-0 în favoarea celor de la AS Lungeşti, profitând de o greşeală a portarului gazdelor. Băiaşu a redus din handicap (1-2) cu doar un minut înainte de pauză. Deşi conduceau după primele 45 de minute, oaspeţii se aşteptau, în continuare, la o înfrângere. În partea secundă, însă, jocul a curs tot în favoarea lor. Şoinescu şi Orleanu au punctat pentru 4-1 în favoarea oaspeţilor, rezultat înregistrat şi la finalul întâlnirii. Victoria echipei din Lungeşti a fost umbrită de o accidentare gravă. În minutul 75, Opriţa a suferit (cel mai probabil) o luxaţie la nivelul umărului şi nu a mai putut continua. La Ioneşti a fost chemată salvarea, însă aceasta nu a ajuns la teren până la terminarea partidei. Între timp, jucătorul şi-a mai revenit, chiar dacă resimţea, în continuare, dureri în zona afectată.