Lotru Brezoi a obţinut prima victorie din acest sezon

Sâmbătă, 3 noiembrie, a avut loc derby-ul suferinţei din Seria Nord a Ligii a IV-a, între ACS Vâlcea Sport şi Lotru Brezoi, ultimele clasate. A fost sarabandă de goluri la Căzăneşti. În total s-a marcat de 12 ori. Au fost şi răsturnări de scor. Oaspeţii au înscris în debutul partidei, în minutul 5, prin Andrei Fincă, însă gazdele au restabilit egalitatea şi chiar au preluat conducerea până în pauză. Tânărul Manea a egalat în minutul 35, iar în decurs de doar trei minute, colegii săi au dus scorul la scorul de 3-1 pentru formaţia pregătită de Cristi Toma, ACS Vâlcea Sport, care a intrat la pauză cu acest avantaj de două goluri. La reluare, însă, oaspeţii au fost mai prolifici. Nu doar că au reuşit să anuleze avantajul gazdelor, ci au preluat, chiar, conducerea. Turcul Mehmet Balcioglu a marcat pentru 3-2, iar Biţică a egalat la 3-3. În minutul 75, era deja 6-3 pentru brezoieni. Au mai înscris, din nou, Balcioglu şi Fincă, dar şi decarul Tudor Glăvan, probabil cel mai bun jucător de pe teren. Cele două formaţii nu şi-au terminat „gloanţele”. Şi cu largul concurs al portarilor, în ultimele 15 minute s-a mai înscris de alte trei ori. ACS Vâlcea Sport a redus din handicap prin Mădălin Marin (care a marcat de două ori pe final de meci), însă reuşitele acestuia nu au contat prea mult, pentru că şi oaspeţii au mai punctat o dată, prin Glăvan. Întâlnirea s-a încheiat la scorul de 7-5 în favoarea formaţiei lui Dan Naum (FOTO) şi Dan Vîrtopeanu. Brezoienii s-au bucurat, astfel, pentru prima victorie în Liga a IV-a. Mai au alte patru puncte, obţinute din patru rezultate de egalitate. În total, şapte puncte, în 11 meciuri. Şi Lotru Brezoi, precum şi ACS Vâlcea Sport mai au doar trei meciuri de jucat în acest an, partide în care pot încerca redresarea corăbiilor.