Liga 6

Lotru Brezoi nu predă armele!

* formaţia de la poalele Ţurţudanului a reintrat „în cărţi” pentru evitarea retrogradării după succesul cu FC Păuşeşti Otăsău

În runda a cincia din play-out-ul Superligii, Lotru Brezoi a înregistrat cel de-al patrulea succes din acest sezon. Formaţia pregătită de Dan Naum s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa grupării FC Păuşeşti Otăsău. Gazdele au deschis scorul în prima repriză prin Alin Şuldac, servit perfect de Ciprian Nistor, în urma unei lovituri libere din flancul stâng. Pe finalul primei reprize, brezoienii au lăsat „garda jos”, însă oaspeţii nu au putut să profite. În partea secundă a întâlnirii, ploaia a revigorat jocul gazdelor, care au preluat din nou iniţiativa. Inspiraţia antrenorului Dan Naum a făcut ca scorul să devină 2-0. La doar 10 minute după ce a intrat pe teren, Rareş Nichita a trimis balonul perfect, la vinclu. În minutul 70, căpitanul Remus Burcuş a reuşit o incursiune de mare fotbalist şi a centrat în faţa porţii. Ciprian Nistor a preluat, însă nu a putut finaliza acţiunea de atac, fiind faultat în careu de un adversar. Arbitrul a indicat punctul cu var. Acelaşi Ciprian Nistor a executat şi a dus scorul la 3-0. La adăpostul acestui avantaj, Lotru Brezoi şi-a permis pe final de meci să facă toate schimbările. A cedat controlul jocului, dar fără a pune în pericol victoria. În minutul 80, oaspeţii au înscris golul de onoare. Meciul s-a încheiat, însă, cu o nouă acţiune de mare fineţe a căpitanului de la Lotru Brezoi, Remus Burcuş, care l-a lăsat pe adversarul direct neputincios, cu mâinile în şold. A încercat să-şi treacă şi el numele pe lista marcatorilor şi a şutat, însă balonul a trecut milimetric pe lângă bară. În urma acestui succes, formaţia de la poalele Ţurţudanului a egalat-o, la puncte, pe Minerul Costeşti şi păstrează, în continuare, şanse pentru evitarea retrogradării.