Liga 6

Lotru Brezoi a câştigat ultimul meci de pe teren propriu, din Superligă

Formaţia de la poalele Ţurţudanului a ajuns la cea de-a şaptea victorie în acest sezon. Cel mai recent succes l-a înregistrat în week-end-ul trecut, când a jucat ultimul meci pe teren propriu, din Superligă. Lotru Brezoi s-a impus cu scorul de 2-1 în faţa formaţiei Minerul Costeşti. Oaspeţii au început jocul în inferioritate numerică, în doar nouă jucători, însă pe parcurs au ajuns la teren şi întârziaţii. Gazdele au fost în efectiv complet, însă primul 11 a suferit modificări faţă de precedentele partide întrucât o parte dintre titulari au fost alături Cristi Racolţa, care şi-a oficializat relaţia cu fiica lui Ilie Sporea, Andreea. În aceste condiţii, antrenorul Dan Naum a apelat şi la preşedintele clubului, Dan Vîrtopeanu, care a jucat în câmp, şi nu în poartă, aşa cum s-ar fi crezut.

Vîrtopeanu şi Hârşu au fost eliminaţi de Buşi

Prima repriză a aparţinut formaţiei din Costeşti, care a şi intrat la pauză în avantaj. Brezoienii şi-au băgat singuri mingea în poartă, după un corner. În partea secundă, s-a repetat scenariul din sezonul regulat, când Minerul a deschis scorul, iar gazdele au întors soarta partidei în favoarea lor în repriza a doua. În minutul 60, Ciprian Nistor a restabilit egalitatea, după o diagonală perfectă a juniorului Mădălin Anghel. La 1-1, formaţia pregătită de Gabi Glodeanu a mizat totul pe cartea atacului. A avut câteva ocazii bune de a trece din nou în avantaj, însă cei care au punctat au fost tot brezoienii. Dragoş Trăistaru l-a servit impecabil pe Remus Burcuş, iar acesta din urmă a reuşit să-şi depăşească adversarul şi a şutat în forţă, la colţul lung, fără speranţe pentru portarul advers: 2-1. Aşa s-a şi încheiat meciul de la Brezoi. Dan Vîrtopeanu nu a prins finalul în teren. Acesta a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, după o contră la portarul advers. Dorin Hîrşu a reacţionat şi el, astfel că ambii jucători au primit cartonaşul roşu din partea centralului Cătălin Buşi.

Brezoienii se gândesc deja la barajul cu Olteţu Bălceşti

Pentru Minerul Costeşti a fost ultimul joc din acest sezon. Lotru Brezoi mai are de jucat cu FC Păuşeşti Otăsău, în deplasare, însă, indiferent de rezultat, va încheia sezonul pe locul 3 în play-out. Astfel, formaţia pregătită de Dan Naum va merge la baraj. Pentru menţinerea în Superligă se va lupta cu Olteţu Bălceşti. „Ne dorim să ne menţinem în Superliga şi vom trata ambele manşe cu multa seriozitate, chiar daca noi avem avantajul experienţei acumulate în decursul acestui an competiţional în Superliga”, au transmis oficialii de la Lotru Brezoi, cu privire la „dubla” cu Olteţul Bălceşti.