Linie de clasament perfectă pentru fotbaliştii de la Athletico

După două săptămâni de pauză, jucătorii formaţiei Athletico Rm. Vâlcea au revenit pe teren. Duminică, la Căzăneşti, aceştia au înfruntat-o, într-un meci considerat în deplasare, pe ACS Vâlcea Sport. Alex Ghionoiu şi colegii săi au reuşit să câştige şi acest derby local şi să-şi menţină astfel perfectă linia de clasament în Seria Nord a Ligii a V-a. Au intrat mai relaxaţi în joc, însă chiar şi aşa, la jumătatea primei reprize au trecut în avantaj. Cătălin Ciucă a deschis scorul. În partea secundă, în apropiere de minutul 70, Alex Oprea a majorat diferenţa şi la 2-0 jocul părea deja încheiat. Partida s-a terminat, însă, la scorul de 2-1. Vâlcea Sport a marcat singurul său gol la ultima fază a întâlnirii. Astfel, Athletico a ajuns la cinci victorii în campionat, însă titlul este deocamdată departe. Cei de la Forestierul Romani le suflă în ceafă fotbaliştilor liderei. Trupa lui Mitică Drăgănescu se află la doar două puncte în spatele celor de la Athletico. În etapa a şaptea, ocupanta primul loc s-ar putea distanţa de principala sa urmăritoare, Forestierul Romani, care joacă în deplasare, cu cea de-a trei clasată, Tineretul Surpatele. Athletico are un meci mult mai uşor, pe teren propriu, la Căzăneşti, cu ultima clasată, Cerna Copăceni, grupare care, în cele cinci etape, a câştigat doar un punct.