LIGA I
PLAY-OFF
Clasament final
1. Viitorul Constanţa 10 5 3 2 12- 8 44p.
2. FCSB 10 6 2 2 15- 7 44p.
3. Dinamo Bucureşti 10 5 4 1 15- 8 40p.
4. CFR Cluj 10 3 2 5 8-14 33p.
5. CS „U” Craiova 10 2 3 5 8-14 31p.
6. Astra Giurgiu 10 1 2 7 10-17 27p.
• Echipa clasată pe locul 1 va juca în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, pe culoarul campioanelor
• Echipa clasată pe locul 1 va juca în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, pe culoarul non-campioanelor
• Echipa clasată pe locul 3 va juca în turul 3 preliminar al Europa League
• Echipa clasată pe locul 4 va juca în turul 2 preliminar al Europa League
• Câştigătoarea Cupei României va juca în turul 3 preliminar al Europa League
PLAY-OUT
Etapa a XII-a
• Marţi, 23 mai:
Gaz Metan Mediaş – Concordia Chiajna 3-0 (1-0)
Au marcat: Alexandru Curtean (31, penalti), Răzvan Trif (89), Darius Olaru (90+1, penalti)
ACS Poli Timişoara – Pandurii Tg. Jiu 0-1 (0-1)
A marcat: Paul Păcurar (19)
• Miercuri, 24 mai:
ASA Tg. Mureş – FC Voluntari 0-2 (0-0)
Au marcat: Mihai Căpăţână (65), Vasile Mihai (82)
• Joi, 25 mai:
FC Botoşani – CSM Poli Iaşi *) 0-1 (0-0)
A marcat: Andrei Cristea (55)
Clasament
1. CSM Poli Iaşi 12 7 5 0 14- 3 41p.
2. Gaz Metan Mediaş 12 4 5 3 15- 9 37p.
3. FC Voluntari 12 6 3 3 16-14 36p.
4. FC Botoşani 12 3 5 4 12- 9 30p.
5. Pandurii Tg. Jiu 12 4 4 4 11-16 26p.
6. ACS Poli Timişoara 12 4 4 4 11-11 23p.
7. Concordia Chiajna 12 2 4 6 11-17 23p.
8. ASA Tg. Mureş 12 1 4 7 3-14 13p.
• Ultimele două clasate din play-out (locurile 13 şi 14) vor retrograda direct în Liga a II-a
• Echipa de pe locul 12 va disputa un baraj (tur-retur) cu formaţia de pe locul 3 din Liga a II-a
• Echipele din play-out sunt obligate să acumuleze cel puţin 15 puncte, altfel vor suferi depunctări în sezonul următor, indiferent că vor evolua în Liga I sau în Liga a II-a
Etapa a XIII-a
• Vineri, 26 mai:
Pandurii Tg. Jiu – Gaz Metan Mediaş (Ora 20.30)
• Duminică, 28 mai:
ACS Poli Timişoara – ASA Tg. Mureş (Ora 20.30)
• Luni, 29 mai:
Concordia Chiajna – FC Botoşani (Ora 20.30)
• Miercuri, 31 mai:
CSM Poli Iaşi – FC Voluntari (Ora 20.30)
Etapa a XIV-a (ultima din acest sezon)
• Sâmbătă, 3 iunie:
ASA Tg. Mureş – CSM Poli Iaşi (Ora 20.30)
FC Botoşani – Pandurii Tg. Jiu (Ora 20.30)
FC Voluntari – Concordia Chiajna (Ora 20.30)
Gaz Metan Mediaş – ACS Poli Timişoara (Ora 20.30)
NOTĂ: Toate meciurile vor fi transmise LIVE de DigiSport, Dolce TV şi Look TV / Look Plus.