LIGA A II-A
Rezultatele etapei a XXVII-a
• Sâmbătă, 1 aprilie:
Foresta Suceava – Academica Clinceni 2-0 (0-0)
Au marcat: Cătălin Vraciu (87, penalti), Bogdan Rusu (90+6)
Chindia Târgovişte – Metalul Reşiţa 4-0 (1-0)
Au marcat: Crinel Stoica (35), Georgian Honciu (74, 79), Cristian Neguţ (82)
CS Baloteşti – FC Braşov 2-2 (0-1)
Au marcat: Andrei Răuţă (63), Lucian Ion (66) / Rareş Enceanu (21), Vlad Munteanu (51)
Olimpia Satu Mare – Juventus Bucureşti 1-3 (1-2)
Au marcat: Vasile Pop (44, penalti) / Alexandru Roşca (21), Vasile Buhăescu (45+1), Bogdan Chipirliu (90+1)
• Duminică, 2 aprilie:
UTA Bătrâna Doamnă Arad – Luceafărul Oradea 0-0
Unirea Tărlungeni – CS Afumaţi *) 0-3
*) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
CSM Rm. Vâlcea – Dacia Unirea Brăila *) 0-3
*) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
A stat – CS Mioveni
ASU Poli Timişoara – A stat
• Luni, 3 aprilie:
Dunărea Călăraşi – Sepsi OSK Sf. Gheorghe *) _-_
*) s-a disputat după închiderea ediţiei
Clasament
1. Juventus Bucureşti 24 19 3 2 52-11 60p.
2. FC Braşov 25 14 7 4 42-23 49p.
3. Sepsi OSK Sf. Gheorghe 23 14 5 4 41-22 47p.
4. UTA Bătrâna Doamnă Arad 24 14 4 6 43-25 46p.
5. Chindia Târgovişte 24 14 2 8 41-24 44p.
6. CS Mioveni 24 13 5 6 33-18 44p.
7. Olimpia Satu Mare 24 12 5 7 35-26 41p.
8. Dacia Unirea Brăila 24 10 4 10 27-29 34p.
9. Foresta Suceava 24 10 3 11 39-40 33p.
10. Luceafărul Oradea 25 9 4 12 29-27 31p.
11. CS Afumaţi 24 9 4 11 28-28 31p.
12. Dunărea Călăraşi 23 8 7 8 30-32 31p.
13. Academica Clinceni 24 8 3 13 34-51 27p.
14. ASU Poli Timişoara 24 6 6 12 30-41 24p.
15. CS Baloteşti 24 6 6 12 30-43 24p.
16. CSM Rm. Vâlcea *) 24 4 6 14 16-40 18p.
17. Metalul Reşiţa 24 4 1 19 22-56 13p.
18. Unirea Tărlungeni **) 24 2 5 17 15-51 11p.
*) Echipa CSM RM. VÂLCEA s-a retras din campionat după etapa a XXI-a şi va pierde toate meciurile din retur (inclusiv cele jucate) la „masa verde”, cu scorul de 3-0
**) Echipa UNIREA TĂRLUNGENI s-a retras din campionat după etapa a XXI-a şi va pierde toate meciurile din retur (inclusiv cele jucate) la „masa verde”, cu scorul de 3-0
• Echipa ŞOIMII PÂNCOTA a fost exclusă din campionat după etapa a XIII-a, iar toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.
• Echipa ACS BERCENI s-a retras din campionat după etapa a XVI-a, iar toate rezultatele înregistrate până atunci i-au fost anulate.
• Echipele clasate pe locurile 1 şi 2 vor promova direct în Liga I.
• Echipa clasată pe locul 3 va disputa un baraj (tur-retur) pentru promovare în Liga I, cu echipa clasată pe locul 12 în Liga I.
• Echipa clasată pe locul 16 va retrograda în Liga a III-a
Programul etapei a XXVIII-a
• Vineri, 7 aprilie:
CS Mioveni – Chindia Târgovişte (Ora 15.00)
• Sâmbătă, 8 aprilie:
Luceafărul Oradea – ASU Poli Timişoara (Ora 11.00)
Dacia Unirea Brăila – Foresta Suceava (Ora 11.00)
Juventus Bucureşti – Dunărea Călăraşi (Ora 11.00)
CS Afumaţi – UTA Bătrâna Doamnă Arad (Ora 12.00)
• Duminică, 9 aprilie:
Academica Clinceni – Olimpia Satu Mare (Ora 11.00)
Metalul Reşiţa – CSM Rm. Vâlcea *) 3-0
*) neprogramat; echipa CSM Rm. Vâlcea s-a retras din campionat
Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Unirea Tărlungeni *) 3-0
*) neprogramat; echipa Unirea Tărlungeni s-a retras din campionat
FC Braşov – Stă
Stă – CS Baloteşti