Lidera din Superligă, Viitorul Dăeşti, a provocat primul eşec al fruntaşei din Seria Nord a Ligii a IV-a, AS Băile Olăneşti

Lidera din Superligă, Viitorul Dăeşti, îşi continuă cursa pentru câştigarea trofeului Cupei României pe plan judeţean. Sâmbătă, 8 decembrie, formaţia pregătită de Gabriel Mangalagiu a reuşit să câştige în faţa campioanei de iarnă din Seria Nord a Ligii a IV-a, AS Băile Olăneşti, într-un meci contând pentru optimile competiţiei. La Vlădeşti, Bogdan Preda şi colegii săi s-au impus în faţa formaţiei din staţiune cu scorul de 5-1. Pentru trupa pregătită de Ştefan Răcăreanu a fost primul eşec din acest sezon. În campionat, AS Băile Olăneşti a avut un parcurs aproape perfect, cu 10 victorii, trei remize şi nici un eşec, în 13 etape. La Vlădeşti, în meciul de Cupă, deschiderea scorului s-a consemnat după doar patru minute de joc. Ştefan Paşoi i-a adus pe dăeşteni în avantaj. Şapte minute mai târziu, oaspeţii şi-au mărit avantajul, după reuşita lui Raul Horumbă. 2-0 a fost şi scorul pauzei, deşi elevii lui Mangalagiu au mai avut şanse să înscrie. Paşoi a ratat, însă, incredibil în câteva situaţii, practic cu poarta goală. Resemnată că va pierde calificarea, AS Băile Olăneşti a încercat să limiteze proporţiile scorului. A reuşit parţial, în sensul că nu a pierdut, de exemplu, aşa cum au făcut-o FC Băbeni (cu 14-1) sau Stejarul Vlădeşti (cu 10-0) în Superligă, în faţa liderei eşalonului de elită judeţean. Gazdele au primit doar cinci goluri. Pentru Viitorul Dăeşti au mai înscris, în partea secundă, Robert Pîrvu, din penalty (în minutul 52), din nou Paşoi (minutul 68) şi Ion Marian (în prelungiri, în minutul 90+1). Singurul gol al gazdelor, cel de onoare, a fost marcat de Florin Duma în minutul 83. AS Băile Olăneşti a mai avut câteva oportunităţi de a înscrie, pe parcursul confruntării, dar nu a reuşit să le valorifice. Aşadar, Viitorul Dăeşti s-a calificat în sferturile Cupei României, fază care se va desfăşura în primăvară. Deşi a pierdut cu AS Băile Olăneşti, Ştefan Răcăreanu, antrenorul-jucător al formaţiei din staţiune ar putea rămâne în cursa pentru cucerirea trofeului dedicat acestei competiţii. Răcăreanu este curtat de gruparea susţinută de George Popolan, iar în această iarnă s-ar putea concretiza transferul.
Pentru AS Băile Olăneşti au evoluat în partida cu Viitorul Dăeşti: G. Popescu – D. Lungan, Şt. Răcăreanu, Puiu Niţulescu (48 de ani!), A. Piron Dumitraşcu, E. Stoleriu, T. Oprea, Fl. Duma, O. Andrescu, C. Ilie, Şt. Ene. Au mai jucat: R. Oprea şi G. Măgueanu (cel mai vârstnic jucător de pe teren, la cei 50 de ani ai săi).
Gabi Magalagiu s-a bazat la Vlădeşti pe jucătorii: I. Armeanu – I. Lăzărescu, B. Preda, I. Săraru, L. Săraru, M. Roşianu, Fl. Pîrvu, A. Dima, Ion Marian, R. Horumbă şi Şt. Paşoi. Au mai intrat: A. Bucei, A. Fistogeanu, G. Rizea şi C. Moldoveanu. (S.S.)