Liga 6

Lidera din Superligă a marcat de 10 ori în poarta juniorilor din Zăvoi

* Adi Popa şi Ionuţ Simeanu au realizat câte un hat-trick

Vineri după-amiază, în Zăvoi, penultima clasată, SCM Rm. Vâlcea, a înfruntat echipa de pe primul loc din Superligă, Flacăra Horezu. Aşa cum era de aşteptat, în această dispută nu s-a pus în nici un moment problema învingătoarei, singura necunoscută fiind diferenţa de scor. Până la urmă, gruparea din Treapt a punctat de şase ori în prima repriză şi de patru ori în partea secundă a întâlnirii. Partida s-a încheiat la scorul de 10-0 pentru Flacăra, care a ajuns, astfel, la cel de-al nouălea succes din tot atâtea meciuri jucate. Lidera la zi din Superligă are şi cel mai bun golaveraj. A marcat de 52 de ori, adică o medie de aproape 6 goluri pe meci şi a primit doar 7. În întâlnirea cu juniorii SCM-ului, antrenorul-jucător Adrian Popa (FOTO) a realizat hat-trick-ul. De asemenea, tot de trei ori a marcat şi tânărul Ionuţ Simeanu (17 ani), care a devenit unul dintre jucătorii importanţi ai Flacărei. Pe lista marcatorilor s-au mai regăsit Robert Chira (autorul unei „duble”), Adrian Stănică şi Alexandru Vladu. În Zăvoi, nu a fost necesară şi prezenţa, pe teren, a experimentatului atacant Bobi Verdeş. De asemenea, portarul Florin Matache a stat între buturile Flacărei doar o repriză, în partea secundă cedându-i locul pe teren mai tânărului său coleg, Vlad Oţăt. În altă ordine de idei, în cea de-a zecea etapă a sezonului, trupa lui Adi Popa va înfrunta, pe teren propriu, Voinţa Orleşti, în timp ce SCM va juca, la Fedeleşoiu, cu echipa de pe locul 3, Viitorul Dăeşti. (S.S.)