AtletismAlte sporturi

Liceul Tehnologic Brătianu din Drăgăşani, pe podium la Naţionalele de Atletism pentru Juniori 3

Sâmbătă, 15 iulie şi duminică, 16 iulie, la Bucureşti, s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Atletism pentru juniori 3. La acest concurs au fost prezenţi şi sportivi din judeţul nostru, de la mai multe cluburi. Printre participanţi s-a aflat şi Alexandra Drăghicescu, eleva profesoarei Luminiţa Orza, de la Liceul Tehnologic Brătianu din Drăgăşani. Aceasta a reuşit să urce de două ori pe podium la întrecerea din Capitală. A obţinut titlul de vicecampioană naţională la 2000 de metri obstacole (cu o performanţă de 7:26.75) şi a cucerit medalia de bronz în cursa de 3000 de metri (10:40.75). În altă ordine de idei, în acest week-end, profesorul drăgăşănean Cristian Orza s-a aflat în Polonia, la Campionatul European Under 23, în calitate de antrenor federal. Una dintre sportivele pe care acesta le pregăteşte, Claudia Prisecaru, deşi se află abia în primul an la tineret, a reuşit să obţină un rezultat bun în cursa de 3000 metri obstacole. Prisecaru s-a clasat pe primul loc în calificări şi a terminat competiţia pe locul 4 la general, realizând şi un record personal (9:57.37, un rezultat peste aşteptări, care dă încredere pentru viitor). (S.S.)