La Zalău, vâlcencele au disputat primul joc oficial în Liga Florilor, după o pauză de cinci săptămâni

Partida restanţă de la Zalău a făcut parte din cadrul etapei a 20-a a Ligii Florilor. Aceasta trebuia să se dispute în mod normal pe 10 martie, dar a fost amânată la solicitarea echipei antrenate de Gheorghe Tadici, care juca, la vremea respectivă, în sferturile Cupei EHF, împotriva formaţiei Kastamonou, din Turcia.
Altfel, pentru HCM, acesta a fost primul meci oficial pe care trupa vâlceană l-a disputat în Liga Florilor după o pauză de cinci săptămâni. Aşa cum se cunoaşte, echipa antrenată de Gheorghe Sbora nu a mai evoluat în campionatul intern de la partida cu „U” Cluj, din Sala Traian, de luni, 5 martie, pe care Iryna Glibko & Co. au câştigat-o cu scorul de 34-27.
Din cauza meciului restanţă de la Zalău, jucătoarele de la HCM Rm. Vâlcea au avut parte de nişte sărbători de Paşte foarte scurte. Echipa noastră s-a reunit în cursul zilei de luni, 9 aprilie, când a făcut şi deplasarea spre Ardeal. (N.C.)