Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

„La Voiceşti, se joacă cel mai urât fotbal din Liga a V-a!”

* jucătorii de la Olteţul Sineşti au luat foc după meciul pe care l-au disputat în urmă cu o etapă, în fieful fostei lidere din Seria Sud

Aflată la cel de-al doilea sezon în care este angrenată în fotbalul judeţean, echipa Olteţul Sineşti are parte de un parcurs mult mai bun decât anul trecut. După primele 11 etape din acest campionat, Gheorghe Pariseu şi coechipierii săi se află la jumătatea clasamentului Seriei Sud din Liga a V-a, cu 16 puncte în cont, adunate din cinci victorii şi o remiză. Bilanţul putea fi însă mult mai favorabil dacă Olteţul Sineşti s-ar fi întors cu puncte şi din deplasarea pe care a efectuat-o în urmă cu o etapă, la Viitorul Voiceşti. Din păcate, acest duel a fost presărat cu multe incidente şi s-a încheiat până la urmă cu victoria formaţiei gazdă, cu scorul de 4-3 (după 2-2, la pauză).

Căpitanul echipei din Sineşti, Gheorghe Pariseu, a marcat un euro-gol de ziua lui

Toate evenimentele de la Voiceşti ne-au fost dezvăluite cu „lux de amănunte” chiar de căpitanul echipei din Sineşti, Gheorghe Pariseu. „Am început bine meciul, iar în primul minut am înscris prin Biţă Corbeanu, însă golul ne-a fost anulat eronat de tuşiera Adela Ioana Popescu, pe motiv de ofsaid. Ulterior, în minutul 15, am deschis totuşi scorul prin Ionuţ Truşcă. Din acel moment, a început însă măcelul! Astfel, în minutul 17, jucătorul cu numărul 5 de la Viitorul Voiceşti m-a lovit dur peste picioare, dar centralul partidei, Alexandru Radu, nu a văzut acest lucru. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 20, iar apoi au trecut la conducere în minutul 30, după un gol înscris de căpitanul lor de echipă. În minutul 35, a fost rândul lui Ionuţ Truşcă să fie lovit tare din spate de un adversar, iar acesta nu a mai putut continua meciul şi a fost înlocuit. Atunci, în semn de protest faţă de jocul urât al celor din Voiceşti, am vrut să ieşim chiar de pe teren!”, a precizat Pariseu.

Viitorul Voiceşti a înscris golul victoriei dintr-o fază controversată. Adversarii i-au acuzat de lipsă de fair-play

Jucătorii de Olteţul Sineşti au acceptat totuşi să continue jocul şi au restabilit egalitatea (2-2), la puţin timp după aceea, în minutul 40, prin căpitanul echipei, Gheorghe Pariseu, care a înscris un euro-gol, super lob peste portarul advers, din afara careului. Acesta şi-a făcut astfel un frumos cadou de ziua sa de naştere, el împlinind pe 4 noiembrie vârsta de 29 de ani. Din păcate, după pauză, incidentele au continuat la Voiceşti.
„Gazdele au revenit în avantaj în minutul 60, dar noi am egalat, din nou, în minutul 70, tot prin Biţă Corbeanu (3-3). Din păcate, finalul a fost însă unul la fel de urât ca şi restul meciului. În minutul 88, un coechipier de-al meu era căzut pe teren, iar portarul nostru a încercat să trimită mingea afară, pentru a opri jocul. Culmea, gazdele nu au lăsat mingea să iasă afară şi au profitat de faptul că noi ne-am oprit, astfel că au înscris pentru 4-3. Am rămas cu toţii uluiţi de lipsa de fair-play a lor! Pe deasupra, nici arbitrul Alexandru Radu nu a oprit jocul atunci, ba mai mult l-a şi eliminat ulterior pe portarul nostru pe motiv de injurii”, a adăugat Pariseu.

„Sperăm că voiceştenii vor învăţa ce înseamnă fair-play-ul până la meciul din retur, de la Sineşti”

Jocul urât al adversarilor i-au făcut pe fotbaliştii de la Olteţul Sineşti să declare răspicat că, la Voiceşti, se joacă cel mai rău fotbal din Liga a V-a. „Aşa ceva nu am mai văzut! De la începutul meciului şi până la final am fost înjuraţi şi loviți în continuu fara minge. Un coechipier de-al meu a avut parte de o intrare foarte urâtă de la spate, iar adversarii nu au primit decât un cartonaş galben la acea fază. Tot atunci, un voiceştean mi-a băgat mâna în gat, însă centralul Alexandru Radu nu l-a penalizat. Am intenţionat să ne retragem de pe teren în acel moment, însă, după o discuţie cu delegatul echipei, am continuat meciul. Am pierdut puncte preţioase la Voiceşti din cauza arbitrajul foarte slab şi fricos al centralului Alexandru Radu, dar şi din cauza lipsei de fair-play a adversarilor. Concluzia e evidentă: la Voiceşti, se joacă cel mai urât fotbal din Liga a V-a! Sperăm că voiceştenii vor învăţa ce înseamnă fair-play-ul până la meciul din retur, de la Sineşti!”, a mai precizat Gheorghe Pariseu, căpitanul echipei Olteţul Sineşti. (N.C.)