La Stroeşti a avut loc cea de-a X-a ediţie a Cupei „Preot Alexandru Niţu” la fotbal

În urmă cu câteva zile, mai exact duminică, pe 9 iunie, la Stroeşti s-a desfăşurat cea de-a X-a ediţie a Cupei „Preot Alexandru Niţu”, competiţie de fotbal dedicată copiilor până în 14 ani. Aceasta este organizată la iniţiativa părintelui Alin Marin, în semn de recunoştinţă pentru un alt preot care a fost extrem de apreciat de comunitate, Alexandru Niţu. Alin Marin a primit binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Varsanufie şi sprijinul primarului Toma Ciolacu şi al Şcolii „Căpitan Mărăşanu” în acest demers.

Turneul s-a desfăşurat pe terenul de fotbal din Stroeşti. 120 de copii au fost prezenţi, care au reprezentat 8 echipe, din Copăceni, Orleşti, Băbeni, Frânceşti, Mateeşti, Păuşeşti Măglaşi, Slătioara şi din Stroeşti. Elevii au venit însoţiţi de preoţi şi de profesorii de sport. Competiţia a fost câştigată de echipa din Frânceşti. Pe locul secund s-au situat copiii din Băbeni, iar pe 3, cei din Copăceni. Toma Ciolacu i-a premiat pe câştigători. La final, toţi copiii au mers la masă (oferită de parohia Dianu). Evenimentul a început în jurul prânzului şi s-a încheiat spre seară, la ora 19.00. (S.S.)