Liga IIIFotbal

La polo au fost mai buni! Universitatea Craiova a plecat cu toate cele trei puncte de la Fedeleșoiu

Vineri după-amiază, echipa de Liga a III-a din Dăești, Viitorul, a primit vizita primei clasate din Seria a IV-a, Universitatea Craiova 1948. Pe o vreme câinoasă, un teren plin de apă și nămol, aproape impracticabil, cele două formații au dus o luptă oarbă. A fost mai degrabă un meci de polo decât unul de fotbal. Ambele echipe au făcut un efort fantastic. Din păcate pentru dăeșteni, deznodământul a fost favorabil grupării pregătită de Eugen Trică, care s-a impus cu scorul de 2-0. Oaspeții au înscris câte un gol pe repriză. Primul a venit în minutul 32. Lăzărescu, care avea prim planul, nu și-a văzut adversarul, mingea l-a depășit, iar Bălan a preluat-o și a șutat pe colțul lung, aducând Craiova în avantaj: 0-1.

În partea secundă, la 10 minute de la reluare, Lăzărescu a fost aproape de a-și răscumpăra greșeala. A executat o aruncare de la margine în careul advers, iar craiovenii au fost aproape de a-și băga singuri mingea în poartă. În minutul 70 s-a petrecut o fază controversată. Dăeștenii au beneficiat de o lovitură liberă, la 30 metri de poarta adversă. Costea a executat-o, punându-l pe Vasile într-o situație favorabilă de a înscrie. Portarul a ieșit, mingea s-a oprit în apă, Vasile a ciupit-o, dar imediat s-a prăbușit în careu. Toată lumea din tabăra gazdelor, poate chiar și a oaspeților, se aștepta la o lovitură de pedeapsă, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Cinci minute mai târziu, Universitatea a trecut pe lângă 2-0. Bălan a scăpat singur cu portarul, la limita ofsaid-ului, însă terenul i-a jucat feste, șutul fiind unul defectuos. Nu a trecut mult timp și s-a făcut totuși 2-0. ”Bebe” Vasile i-a oferit mingea lui Stoenac, iar acesta a închis jocul. Lidera a bifat, astfel, cel de-al 12-lea succes din acest sezon. Viitorul Dăești a fost învinsă, practic, de o echipă de Liga a II-a. Nu e niciun dubiu, Universitatea este cea mai bună formație din această serie și niciuna dintre celelalte combatante nu pare să-i poată ține piept.

Pentru Viitorul Dăești partida cu lidera a fost ultima de pe teren propriu din 2019. Urmează derby-ul local, cu Flacăra Horezu (care va avea loc vineri, 29 noiembrie, în Treapt), iar apoi o binemeritată vacanță.

Viitorul Dăești: Marinoiu – Vasile, Bucei (I. Marian 55), Lăzărescu, Roșianu, Rizea, Iordache, Pîrvu, Neacșu, Talpoș, Costea (Horumbă 78).

Universitatea Craiova: Bodea – Negru, Gugu, Avram, Suciu. Tănase, Pop (Zamfir 90), Răducanu, Stoenac (Rogoveanu 84), Zimța, Bălan (Dragu 87). (S.S.)