Liga 6

La Băbeni, ca la teatru: 4-4! Emil Zaharioiu & Co. au obţinut primul punct după opt eşecuri consecutive

În primele şase etape ale sezonului, FC Băbeni a pierdut o singură dată, în runda inaugurală. Au urmat două victorii şi trei remize. Începând din etapa a şaptea, nimic nu a mai mers pentru Emil Zaharioiu (FOTO) şi colegii săi. FC Băbeni a suferit opt eşecuri la rând şi a ajuns pe ultimul loc în ierarhia Superligii vâlcene. Date fiind acestea, DCM Rm. Vâlcea, în revenire de formă în ultimele etape, spera, sâmbătă, 10 noiembrie, să plece cu toate cele trei puncte de la Băbeni. Socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din „târg”. Meciul s-a încheiat la egalitate, 4-4, ca la teatru. Şi în tur, cele două formaţii „au dat-o la pace”, întâlnirea de atunci terminându-se la scorul de 1-1. La Băbeni, trupa lui Dorinel Bălău a deschis scorul la doar cinci minute de la fluierul de început al partidei. Golgheterul Alexandru Manu a marcat. După alte cinci minute, s-a restabilit egalitatea. Liderul gazdelor, Emil Zaharioiu, a executat perfect o lovitură de la colţ, cu efect. Mingea se ducea probabil direct în poartă, însă a fost ajutată să ajungă acolo de un coechipier de-al lui Zaharioiu. Echilibrul nu s-a menţinut decât două minute. În minutul 12, după o ieşire hazardată a portarului Mutu, Oprişor a reuşit să recupereze balonul în tuşă şi a trimis mingea direct în poarta goală: 1-2. Oaspeţii au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri (1-3). Voina şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu zece minute înainte de finalul primei reprize. Dată fiind desfăşurarea jocului, râmnicenii credeau că soarta partidei e decisă. În partea secundă, însă, ratările şi greşelile portarului i-au „îngropat” pe cei de la DCM. Cătălin Dobre şi Laurenţiu Cazan au readus-o pe FC Băbeni în joc: scor 3-3, în minutul 58. La jumătatea reprizei secunde, după un corner executat bine de Voina, Căpruci a readus-o pe DCM în avantaj: 3-4. Oaspeţii credeau că aici s-a scris istoria meciului. N-a fost aşa. În minutul 71, după o altă eroare a portarului de la DCM, s-a făcut 4-4. Emil Zaharioiu a executat o lovitură liberă, portarul a respins balonul în faţă, iar Bălă a profitat şi a restabilit echilibrul. Meciul s-a încheiat la scorul de 4-4, un rezultat care nu prea ajută niciuna dintre cele două formaţii. În continuare, FC Băbeni pare „favorită” la retrogradare, iar pentru DCM e tot mai greu să spere la un loc de play-off.