Alte sporturi

Karatiştii chimişti, medaliaţi cu argint şi bronz la Naţionalele de tineret

Recent, la Focşani s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Karate Shotokan, pentru tineret şi copii. La această întrecere au participat şi câţiva sportivi de la CS Chimia, pregătiţi de Paul Dinu. Deşi antrenorul nu le-a putut fi alături (Paul Dinu a fost plecat în Portugalia, la Campionatul European), karatiştii chimişti, însoţiţi la această competiţie de Iulia Avram, care a arbitrat la întrecerea de la Focşani, s-au comportat pe măsura aşteptărilor. Au reuşit să câştige noi medalii pentru clubul la care sunt legitimaţi. Bogdan Gogoloşi s-a clasat pe locul 2 la individual, la categoria la care a participat (-60 kg), Alin Florea a luat bronzul, tot la individual, la categoria –80 kg, iar echipa formată din Andrei Florea, Alin Florea şi Bogdan Gogoloşi s-a clasat pe locul 3 în concurs. De asemenea, s-au mai evidenţiat la Campionatul Naţional de la Focşani, Miruna Cocoşi, care a luat aurul la copii (la categoria –35 kg) şi Anca Zugravu (-30 kg), care s-a clasat pe locul 3 în concurs, la aceeaşi categorie, destinată copiilor. (S.S.)