Volei

Junioarele Denisei Stoicănescu, la un pas de o surpriză în meciul cu CNNT Craiova

După debutul pozitiv în noul sezon (3-0, cu CSŞ Slatina), voleibalistele-junioare de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” au cunoscut şi gustul amar al înfrângerii. Elevele Denisei Stoicănescu au pierdut meciul pe care l-au disputat duminică, 21 octombrie, în Sala Capela, împotriva echipei Colegiului Naţional „Nicolae Titulescu”, din Craiova. La finele acestei partide, trupa din Bănie şi-a trecut în cont trei puncte după ce a învins cu scorul de 3-0 (pe seturi: 25-10, 26-24, 25-14).

CNMB a pierdut setul 2 cu 26-24, după ce a condus cu 24-22

Aşa cum se observă, elevele Denisei Stocănescu au fost foarte aproape să câştige cel de-al doilea set. Atunci, vâlcencele au condus chiar cu 24-22 şi au avut serviciul şi şansa de a închide setul, dar s-au pierdut cu firea în faţa mult mai valoroaselor lor adversare. „Am fost foarte aproape de a câştiga setul 2! La 24-22 pentru noi, am trimis serviciul în aut, iar apoi n-am mai putut să recuperăm mingile craiovencelor. Dacă am fi câştigat atunci, am fi putut să ne mai batem pentru încă un set. Astfel, am fi cucerit măcar un punct din acest duel, dacă am fi pierdut cu 3-2. Una peste alta, elevele mele au jucat frumos, în fiecare dintre cele trei seturi, dar mai ales în cel de-al doilea, când am mers de la egal la egal cu craiovencele. Din păcate, în setul 3, am picat puţin şi din punct de vedere moral, şi pentru că am avut acel final nefast din setul 2. Păcat că am pierdut acel set, dacă l-am fi tranşat în favoarea noastră am fi crescut enorm şi din punct de vedere moral şi chiar nu se ştie ce se mai putea întâmpla până la final”, a afirmat antrenoarea echipei vâlcene.

Etapa viitoare, vâlcencele vor juca la CSŞ Bega Timişoara

Denisa Stoicănescu a ţinut să precizeze faptul că toate jucătoarele care au intrat pe teren au făcut eforturi pentru a obţine un rezultat bun şi a ţinut să le felicite la final. „După un asemenea meci încins, nu pot să remarc decât toată echipa! Fetele au fost foarte unite, s-au ajutat una pe alta şi au încercat din răsputeri să scoată un rezultat pozitiv. Deşi eşecul a fost dur, 3-0, fiecare fază a fost foarte aprig disputată! Jucătoarele noastre au dat dovadă de multă unitate şi au depus eforturi imense pentru a câştiga cât mai multe puncte. Cred că am jucat chiar mai bine decât în meciul cu CSŞ Slatina, dar de această dată valoarea adversarelor şi-a spus cuvântul. Am avut în faţă o echipă de temut, din rândul căreia cam jumătate dintre jucătoare evoluează în Divizia A2”, a conchis Denisa Stoicănescu.
Junioarele de la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” vor juca următorul meci din acest sezon în deplasare. Astfel, duminică, 4 noiembrie, gruparea vâlceană va evolua în fieful formaţiei CSŞ Bega Timişoara. (N.C.)