Junioarele 2 de la Chimia şi Energetic au disputat „finala” pentru locul 5 la Cisnădie

• Alicia Gogîrlă, campioană naţională cu Corona Braşov

Săptămâna trecută, la Cisnădie s-a desfăşurat turneul final al Campionatului Naţional de Handbal dedicat junioarelor 2. Printre cele opt finaliste s-au regăsit şi două grupări vâlcene: Energetic şi Chimia. Energetic, grupare pregătită de Ionel Gheorghe, a fost repartizată în grupa A, alături de CSM Galaţi, CSŞ 2 Baia Mare şi CSM Bucureşti, iar Chimia, echipa pregătită de Nicoleta Lazăr şi Dana Vălean, a făcut parte din grupa B, unde s-au mai regăsit CSM 1 Tg. Mureş, Corona 2010 Braşov şi LPS Brăila. Ambele formaţii au terminat pe locul 3, cu câte o victorie în grupă şi au disputat „finala” pentru locul 5. În ultimul meci, Energetic s-a impus cu scorul de 25-24 (după 11-13 la pauză) în faţa Chimiei. Ambele formaţii merită lăudate pentru evoluţiile din acest sezon. Sunt în primele şase echipe ale ţării, iar asta spune multe despre valoarea handbalului juvenil din judeţul nostru. Locul 4 a fost ocupat de CSM Galaţi, iar CSM Bucureşti s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului. Titlul naţional la junioare 2 a ajuns la Corona Braşov, care, în finală, a dispus cu scorul de 40-25 de CSM Tg. Mureş. Medalia de aur a ajuns şi la vâlceanca Alicia Gogîrlă, care acum evoluează pentru Corona Braşov. Alicia a fost inclusă şi în echipa ideală, primind titlul de cel mai bun inter dreapta din România la junioare 2. (S.S.)