Iryna Glibko a fost, din nou, de neoprit!

* aceasta a marcat cele mai multe goluri pentru formaţia vâlceană şi în partida cu Corona Braşov

HCM Rm. Vâlcea a depăşit şi hopul Corona Braşov, de care a dispus cu scorul de 30-25, la finele unui meci pe care elevele lui Aurelian Roşca l-au controlat autoritar. Fapt mai rar întâlnit, „municipalele” au înscris acelaşi număr de goluri (15), în ambele reprize. În ceea ce priveşte reuşitele echipei noastre, Iryna Glibko a fost, din nou, cea mai prolifică jucătoare, cu opt goluri înscrise. Duminică seara, pe lista marcatoarelor pentru HCM şi-au mai trecut numele Marta Lopez Herrero (5 goluri), Natallia Vasileuskaya (4), Raluca Băcăoanu (4), Natasa Krnic (3), Cristina Florica (2), Alexandra Gavrilă (2), Sara Vukcevic (1) şi Alicia Fernandez Fraga (1).
De partea cealaltă, principala marcatoare a fost Eliza Buceschi (7 goluri, din care patru din 7 metri). Altfel, pentru Corona Braşov au mai punctat Laura Popa (6 goluri), Bianca Tiron (5), Laura Chiper (3), Camelia Hotea (3) şi Teodora Bloj (1).

Ucraineanca din lotul HCM-ului a avut procentaj de sută la sută la aruncările de la 7 metri

Altfel, demn de precizat este faptul că golghetera echipei noastre, Iryna Glibko a reuşit patru dintre golurile din partida de duminică seara din aruncări de la 7 metri. Din acest punct de vedere, ea a avut un procentaj de reuşită de sută la sută, deoarece HCM Rm. Vâlcea a beneficiat de patru lovituri de pedeapsă, toate acestea fiind transformate cu sânge rece de handbalista din Ucraina.
În schimb, Corona Braşov a avut nu mai puţin de şapte lovituri de la 7 metri, dar numai şase dintre acestea au fost reuşite. Patru de către Eliza Buceschi şi două de către Laura Chiper, ultima dintre acestea irosind însă o aruncare de pedeapsă, în minutul 52, când scorul era 25-22, pentru HCM. Mingea a fost apărată atunci de bravul portar austriac Petra Blazek. (N.C.)