Liga 6Fotbal

Ionuţ Săraru a decis derby-ul Superligii vâlcene. Viitorul Dăeşti, 99% campioană!

Sâmbătă, 4 mai, la Fedeleşoiu, primele două clasate din Superliga vâlceană, Viitorul Dăeşti şi Minerul Costeşti, s-au întâlnit pentru a treia oară în acest sezon. În precedentele două întâlniri, cele două formaţii şi-au împărţit victoriile. Acum, meciul a contat pentru ultima etapă din turul play-off-ului. Dăeştenii aveau un avans de patru puncte în faţa singurei contracandidate din lupta pentru titlu. Pentru a mai spera la primul loc, trupa lui „Ţeţe” Vlădoi avea ca variantă doar victoria. Nu a reuşit să o obţină.

Gazdele au avut o primă repriză mai bună în care au reuşit să şi înscrie. După două ocazii importante, ale lui Paşoi (care a trimis mingea cu capul puţin peste transversală) şi Roşianu (care a încercat să înscrie precum Messi, în meciul cu Liverpool, din lovitură liberă, dar nu l-a putut învinge pe Vlădoi), fundaşul Ionuţ Săraru a spart gheaţa. În minutul 33, acesta a primit mingea în centrul careului şi cu stângul a trimis balonul la vinclu: 1-0. Reuşita acestuia a fost decisivă.

În partea secundă, chiar dacă oaspeţii au avut ceva mai mult iniţiativa, nu au reuşit să întoarcă soarta partidei. Cea mai importantă şansă de a restabili egalitatea a fost contabilizată în dreptul lui „Dede” Traşcă, în minutul 72. Portarul Dragoş Geantă a încercat să ajungă primul la minge la marginea careului, în partea stângă de atac a „minerilor”, însă s-a scos din joc. Traşcă a şutat spre poarta goală, dar căpitanul Lucian Iordache a fost providenţial şi a reuşit să îndepărteze pericolul.

În urma acestui succes, diferenţa între prima şi cea de-a doua clasată s-a mărit la şapte puncte. Viitorul Dăeşti este în proporţie de 99,9 la sută campioană. Din punct de vedere matematic, Minerul Costeşti o mai poate ajunge din urmă. În joc au mai rămas 15 puncte, însă e greu de crezut că trupa lui Mangalagiu va pierde şapte dintre ele şi va rata titlul.

În altă ordine de idei, Viitorul Dăeşti şi Minerul Costeşti se mai pot întâlni de alte două ori în acest sezon: sigur în ultima etapă din Superligă şi posibil în finala Cupei României. Ambele formaţii vor juca săptămâna viitoare în semifinalele Cupei.

Viitorul Dăeşti: Geantă – Vasile, I. Săraru, Iordache, Lăzărescu, Rizea, Pîrvu, L. Săraru, Roşianu, Neacşu, Paşoi. Au mai jucat I. Marian, Horumbă, Olteanu.

Minerul Costeşti: Vlădoi – Vladu – Nicolaescu, Zamfirescu, Stanciu, Marinescu, Traşcă, Dima, Mihăilă, Mihalcea, Puşcatu. Au mai jucat: Ciocotoiu, M. Vlad.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Craiova, care l-a avut la centru pe Sebastian Colţescu, arbitru de Liga I, purtător al ecusonului FIFA. (L.S.)