Liga 6

Ionuţ Mihăescu, la primul gol în tricoul Flacărei

Sâmbătă, 8 februarie, vicecampioana de iarnă din Superligă, Cozia Călimăneşti, a primit vizita formaţiei de Liga a III-a Flacăra Horezu. Partida s-a încheiat nedecis, scor 4-4. Gazdele au fost cele care au înscris primele. După un corner executat de Rădulescu, mingea a fost respinsă, însă fundaşul Marian Chiripuş, a urmărit bine balonul şi l-a împins cu capul în plasă. Flacăra a controlat apoi teritorial jocul, dar fără a-şi crea mari ocazii. Golul egalizator a venit în apropiere de minutul 30. ”Olarii” au restabilit echilibrul prin noua achiziţie, Ionuţ Mihăescu. Golul a venit în urma unei lovituri libere obţinută undeva în lateral stânga, la limita suprafeţei de pedeapsă. Precup a executat, apărarea a respins, însă greşit, iar Mihăescu a profitat şi a înscris primul gol în tricoul grupării horezene. Imediat, s-a afirmat Florin Cioablă, servit perfect de Adi Popa. Pe final de repriză, tot Cioablă a dus scorul la 3-1 în favoarea oaspeţilor, printr-o execuţie frumoasă, cu capul, la vinclu.
În minutul 65, golgheterul Flacărei din sezonul precedent şi-a trecut în cont şi a treia reuşită, după o minge în adâncime, recuperată de colegii săi de pe linia de poartă. La 4-1, meciul părea jucat. Formaţia horezeană a renunţat la ”artileria grea”. S-au făcut schimbări, au ieşit ”veteranii”, Popa, Dinu, Munteanu, chiar şi Cioablă. Adi Popa a vrut să-i urmărească şi pe cei câţiva copii de pe la Craiova şi din Vâlcea, aflaţi în probe. De la 4-1, s-a făcut 4-4. Cozia a redus din handicap prin Rădoi, după un penalti scos de Rădulescu. Noua achiziţie a trupei lui Ilinca, Bogdan Lăzărescu a marcat pentru 4-3, iar Moldoveanu a închis ”tabela” în ultimul minut, la 4-4. În acest meci, în primul ”11” al Flacărei s-au regăsit: R. Popa – Mihăescu, Dinu, Munteanu, Bîrziche, Olteanu, Precup, A. Popa, Simeanu, Georgescu şi Cioablă. Au intrat toţi jucătorii, cu excepţia lui Adi Stănică şi Cătălin Grosu, care au acuzat mici probleme medicale. Mansour nu a ajuns la meci. (S.S.)