Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AtletismAlte sporturi

Ionuţ Drăguşin, campion balcanic la cros, cu echipa României de tineret

Duminică, 4 noiembrie, la Botoşani, s-a desfăşurat Campionatul Balcanic de Cros pentru juniori, pentru sportivii de la categoria tineret, dar şi pentru seniori. La acest concurs au participat atleţi din opt ţări, respectiv din: Turcia, Serbia, Albania, Bulgaria, Republica Moldova, România, Ucraina şi Macedonia. În lotul echipei ţării noastre s-au regăsit 24 de sportivi, printre care şi Ionuţ Drăguşin, de la Liceul Tehnologic Brătianu, din Drăgăşani. La individual, acesta s-a clasat pe locul 8. Însă, cu echipa naţională de tineret a României, sportivul pregătit de Cristian şi Luminiţa Orza a cucerit titlul de campion balcanic. În total, la Balcaniadă, România a cucerit 13 medalii, dintre care patru au fost de aur. În afara titlului balcanic de la tineret, pe echipe, România a fost cea mai bună şi la seniori/feminin/echipe. Alte două medalii de aur au ajuns la individual, la Andrei Rusu (categoria tineret, masculin) şi Claudia Todoran (categoria senioare, feminin). Cinci dintre medaliile atleţilor români au fost de argint şi alte patru, de bronz. La tineret masculin, cursa a fost de 8000 metri. Întrecerea a avut loc în Pădurea Rediu şi a reunit la start 99 de sportivi din Balcani. Concursul de la Botoşani a reprezentat un ultim test pentru atleţi înaintea Campionatului European de Cros de la Tillburg, din Olanda, competiţie programată să aibă loc pe 9 decembrie. (S.S.)