Liga IVLiga 6

Inter Lăpuşata şi-a vândut scump pielea în partida cu Unirea Tomşani

Formaţia lui Viorel Zamfirache a eliminat, în şaisprezecimile fazei judeţene a Cupei României o echipă de Superligă, pe Orleşti, în faţa căreia s-a impus categoric, cu 5-0. Inter Lăpuşata a încercat să demonstreze că acel rezultat nu a fost întâmplător în confruntarea cu Unirea Tomşani, formaţie care aspiră la play-off-ul eşalonului de elită judeţean. Nu a reuşit, însă a ieşit din competiţie cu fruntea sus. Echipa coordonată de Marian Hera s-a impus la limită la Lăpuşata, în prelungiri, în minutul 90+3, în urma unui şut de la aproximativ 20 de metri reuşit de căpitanul Silviu Smedescu.

”Am întâlnit o echipă ambiţioasă. A fost un meci echilibrat. Noi am dominat prima repriză, iar ei pe a doua. Am reuşit să facem diferenţa în prelungiri, cu un gol frumos marcat de căpitanul nostru, Silviu Smedescu. Am avut câteva absenţe importante. Au lipsit Bucă, Gîrlă, Andrei Cristian, un jucător format la Gică Popescu, poate cel mai bun închizător din Superligă, dar Silviu Smedescu a compensat şi ca un adevărat căpitan a decis soarta întâlnirii. Domnul Zamfirache ne-a primit foarte bine. A fost o gazdă bună. În timpul jocului au mai fost scântei, că aşa e la fotbal. Adversarii ne-au acuzat că am jucat mai dur, dar nu a fost vorba despre duritate. Am jucat mai bărbătesc. E ceva caracteristic echipei noastre. De-asta ne şi numim Unirea Tomşani. Unirea vine de la United, de la stilul englezesc, mai liber, mai în forţă. Ne bucurăm că am început primăvara cu o victorie. Avem trei la rând, după cea din amical, cu Măldăreşti şi cea de la Recea. În sferturi, ne-am dori un adversar puternic, Costeşti sau Călimăneşti. Dacă jucăm împotriva celor de la Călimăneşti, vom avea două meciuri la rând cu ei, unul în campionat, iar altul în Cupă. Nu vom face concesii. Vrem să le câştigăm pe amândouă. Ne revanşăm în campionatul viitor”, a declarat, în stilu-i caracteristic, preşedintele echipei din Tomşani, Mihai Deaconescu. (S.S.)