Inter Lăpuşata şi-a spălat păcatele după înfrângerea de la Popeşti

* week-end-ul trecut, formaţia lui Viorel Zamfirache s-a impus cu scorul de 7-2 în faţa echipei din Măciuca

Formaţia pregătită de Marian Deaconescu a terminat neînvinsă ambele derbiuri disputate în precedentele două runde, în deplasare, cu CS Guşoeni şi pe teren propriu, cu lidera Cavalerul Trac Cernişoara. Când credeau că traversează o perioadă bună, jucătorii din comuna Măciuca au fost surprinşi însă de Inter Lăpuşata. Formaţia lui Viorel Zamfirache a făcut uitat eşecul cu totul surprinzător din runda trecută (2-6), de la Popeşti, iar duminică, 15 octombrie, s-a impus în faţa măciucanilor de o manieră mai mult decât categorică: 7-2!
Nici jucătorilor echipei gazdă nu le-a venit să creadă că au avut un meci atât de uşor, care s-a decis, practic, încă din prima repriză! Eduard Drăghici a făcut şah-mat apărarea oaspeţilor. „Ţapu” a punctat de trei ori în primele 35 de minute ale întâlnirii. Până la pauză, pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele şi căpitanul „interiştilor”, Tudor Chitian. La 4-0, nu se mai punea problema învingătoarei. În partea secundă, până în minutul 75, tot gazdele au ajuns mai des la poartă şi din ocaziile pe care le-au avut, au reuşit să mai valorifice încă trei, prin Denis Samsonescu, Florin Bucă şi din nou, Tudor Chitian. În ultimele minute, echipa din localitatea administrată de primarul Mugur Mărcoianu a redus totuşi din handicap. Andrei Oiţă şi Lucian Munteanu au fost autorii celor două goluri ale măciucanilor.
Succesul înregistrat duminica trecută a propulsat formaţia din comuna primarului Nicolae Joiţa pe locul 5 în clasament, peste trupa din Măciuca, aflată acum pe 6, la un punct în spatele adversarei directe din această ultimă rundă.