Inter Lăpuşata, echipa momentului în Seria Vest din Liga a IV-a

* la finele săptămânii trecute, fotbaliştii lui Viorel Zamfirache s-au impus şi la Victoria Frânceşti, cu scorul de 2-1

Inter Lăpuşata merge strună în campionat, având punctaj maxim după primele trei etape din acest an, la fel ca şi Olteţul Bălceşti 2014. În ultima rundă, fotbaliştii din localitatea administrată de primarul Nicolae Joiţa s-au impus la Victoria Frânceşti şi au urcat astfel pe podium în Seria Vest din Liga a IV-a. Elevii lui Viorel Zamfirache au învins cu 2-1 (după 0-0, la pauză), prin golurile marcate de Ionuţ Pătraşcu şi Flavius Mâtcă. Ultimul este fiul şefului de post din Lăpuşat şi un fundaş dreapta extrem de talentat, încă junior şi „poliţist în devenire”, aşa cum a subliniat Zamfirache. În ceea ce-l priveşte pe Pătraşcu, prin golul înscris duminica trecută, acesta l-a egalat în clasamentul golgheterilor de la Inter Lăpuşata pe Tudor Chitian, ambii având acum câte 20 de goluri în cont.
„Adversarii au deschis scorul în meciul de la Frânceşti, după un contraatac, în minutul 48. Am întors rezultatul, prin două şuturi de la distanţă. Mai întâi, în minutul 53, Pătraşcu l-a învins pe portarul de la Frânceşti cu o «ghiulea» de la 30 de metri, pe colţul lung, iar în minutul 60 am preluat conducerea, prin Mâtcă, al cărui «trasor» de la 20 de metri s-a oprit, de asemenea, în plasa porţii adverse. Astfel s-a scris şi istoria meciului, deoarece scorul de 2-1 a rămas intact până la final”, a declarat Viorel Zamfirache.

Viorel Zamfirache a remarcat prestaţia portarului Laurenţiu Burlan

Antrenorul de la Inter Lăpuşata a remarcat la final prestaţia portarului Laurenţiu Burlan, care a scos trei goluri „ca şi făcute”. „Altfel, vreau să mai menţionez că am avut parte şi de mult noroc la Frânceşti, deoarece adversarii au expediat de două ori mingea în bară, în aceeaşi fază, în repriza secundă. Duminica trecută, am jucat o repriză şi contra vântului, care a bătut foarte tare, dar tot am câştigat, ceea ce e un lucru mare! Cred că dacă l-am fi avut la dispoziţie şi pe Vasile Nedelcu, ne-am fi impus mult mai clar. El e un băiat care ne-a ajutat foarte mult, dar s-a accidentat săptămâna trecută şi n-am riscat să-l introduc pe teren. Anul trecut, acesta ne-a câştigat meciul de la Bărbăteşti cu o foarfecă splendidă”, a conchis Zamfirache. (N.C.)