Liga 6

În inferioritate timp de aproape 30 de minute, Chimia a marcat de două ori în poarta celor de la FCPO

Înaintea etapei a XVIII-a, FC Păuşeşti Otăsău se afla pe locul 3 în Superligă, la egalitate de puncte cu cea de-a doua clasată, Cozia Călimăneşti. Dacă ar fi câştigat partida cu Chimia, iar Cozia, aşa cum era de aşteptat, pierdea în faţa liderei, FCPO ar fi avut şansa de a termina anul 2019 pe locul secund. Deznodământul ambelor partide a fost diferit. Cozia a câştigat derby-ul cu Minerul Costeşti, iar FCPO a pierdut confruntarea de pe sintetic cu Chimia. În tur, rezultatul meciului dintre cele două formaţii a fost stabilit de Comisia de Disciplină a AJF. Jocul a fost omologat cu scorul de 3-0 în favoarea chimiştilor. Au fost incidente la momentul respectiv. Arbitrul a întrerupt partida după ce asistentul a fost bruscat, iar el ar fi fost agresat. În retur, orgoliile s-au rezumat la duelul sportiv.

La 0-0, oaspeţii au ratat o ocazie uriaşă. Ambele echipe au trecut pe lângă gol în primele minute ale confruntării. Până la urmă, oaspeţii au preluat conducerea. Filipoiu a deschis scorul în minutul 27. Formaţia coordonată de Iulian Toabeş şi Ion Oaie nu s-a menţinut în avantaj. În minutul 42, după o fază fixă, Muşuroia s-a înălţat şi a trimis balonul cu capul în plasă. La doar trei minute de la reluare, Eduard Proteasa, după o acţiune frumoasă, individuală, a adus echipa gazdă la timonă (2-1). Oaspeţii au alergat după egalare, însă în zadar. Din minutul 63, au jucat şi în superioritate numerică, după ce Răducea (jucătorul formaţiei râmnicene), a primit al doilea galben. FCPO nu a putut să profite de omul în plus. Din contră, parcă s-a deconectat şi a fost mai puţin periculoasă în superioritate. Chimia s-a mobilizat, iar în minutul 77 a înscris şi golul 3. A marcat golgheterul echipei şi al campionatului, Ciprian Vlădoi. În minutul 90, s-a făcut chiar 4-1. Formaţia lui Nicolae ”Ţuţu” Popa a primit un penalti, pe care l-a transformat fundaşul Ilie Muşuroia, care şi-a trecut astfel, în cont ”dubla”. Partida s-a încheiat la scorul de 4-2. În prelungiri, au primit şi oaspeţii o lovitură de pedeapsă, valorificată de căpitanul Marian Bîrlogeanu. (S.S.)