Ines Khouildi şi naţionala Tunisiei, fără victorie după patru meciuri la Mondialul din Germania

* jucătoarea de la HCM Rm. Vâlcea a înscris şase goluri până în prezent

Singura jucătoare de la HCM Rm. Vâlcea care participă la turneul final din Germania, tunisianca Ines Khouildi, nu a reuşit să-şi treacă în cont nicio victorie până în prezent, cu naţionala ţării sale. După înfrângerile cu Rusia (16-36) şi Brazilia (22-23), au urmat alte două eşecuri. Tunisiencele au pierdut marţi, 5 decembrie, partida cu Danemarca, pe care nordicele au câştigat-o categoric, cu scorul de 37-19 (după 15-6, la pauză), iar miercuri, 6 decembrie, şi pe cea cu Muntenegru, cu 29-23 (după 15-13, la pauză). În ambele meciuri, Ines Khouildi a fost jucătoare de bază şi a bifat 41,17 minute cu Danemarca şi, ulterior, 56,50 de minute cu Muntenegru. În această partidă, handbalista de la HCM Rm. Vâlcea a marcat şi de patru ori, astfel că a ajuns la cota 6 goluri la turneul din Germania. Aşa cum se cunoaşte, tunisianca a mai înscris două „boabe” şi în confruntarea cu Rusia.
Naţionala Tunisiei va juca ultimul meci din faza grupelor Campionatului Mondial vineri, 5 decembrie, de la ora 15.00, împotriva Japoniei. În condiţiile în care vor termina doar pe locurile 5-6 în Grupa C, africancele vor evolua, mai departe, în Cupa Preşedintelui, unde se vor bate pentru poziţiile 17-24 la acest turneu final. (N.C.)