Ines Khouildi şi naţionala Tunisiei au terminat Mondialul din Germania pe ultimul loc (24)

* jucătoarea de la HCM Rm. Vâlcea a înscris şase goluri pentru reprezentativa ţării sale

Ines Khouildi şi colegele sale din naţionala de handbal feminin a Tunisiei au „cucerit”… „lingura de lemn” la turneul final al Campionatului Mondial din Germania. Selecţionata africană a terminat iniţial pe ultimul loc în Grupa C, în care a suferit înfrângeri pe linie în toate cele cinci meciuri jucate. Astfel, după eşecurile cu Rusia (16-36), Brazilia (22-23), Danemarca (19-37) şi Muntenegru (23-29), Tunisia a fost înfrântă, vineri, 8 decembrie, în ultima partidă din Grupa C, şi de naţionala Japoniei, cu un scor categoric: 31-13 (după 15-6, la pauză). În acest duel, Ines Khouildi a evoluat doar 23,53 de minute, fără a marca vreun gol.
În urma acestei clasări slabe, naţionala africană a evoluat mai departe în turneul pentru locurile 21-24, unde a înfruntat, în primul meci, echipa Chinei. Asiaticele s-au impus la limită, cu scorul de 32-31 (după 16-14, la pauză), într-o partidă în care Ines Khouildi nu a bifat decât 4,36 de minute. Astfel, Tunisia a încheiat turneul cu un meci pentru locurile 23-24, împotriva reprezentativei Argentinei, care s-a desfăşurat luni, 11 decembrie. Sud-americancele au triumfat la pas în acest duel, cu scorul de 29-19 (după 15-10, la pauză), în care handbalista de la HCM Rm. Vâlcea nu a intrat deloc pe teren. Astfel, Tunisia a terminat Campionatul Mondial din Germania pe ultimul loc, la turneul final din acest an fiind prezente 24 de ţări. (N.C.)