Încă două victorii pentru junioarele I de la Energetic

De la un joc la altul, handbalistele pregătite de Aurelian Roşca la Grupul Şcolar Energetic îşi demonstrează valoarea. Campioanele de anul trecut de la junioare III, plus alte câteva fete se descurcă foarte bine într-un campionat mai valoros, cu jucătoare mai mari de vârstă decât ele. N-au ratat şansa de a-şi etala calităţile nici săptămâna trecută când au avut programate două meciuri în campionatul destinat junioarelor I. Handbalistele de la Energetic au reuşit mai întâi să se impună, în deplasare, pe terenul echipei LPS Slatina, iar apoi pe teren propriu, în faţa grupării Banatul Timişoara. Dintre aceste două întâlniri, meciul cu LPS Slatina a fost mai greu. Oltencele le-au pus probleme sportivelor vâlcene, care la pauză se vedeau conduse de echipa oaspete la un gol diferenţă, cu 10-9. S-au dat lupte grele în partea secundă a întâlnirii, însă Aurelia Roşca a reuşit să găsească soluţia câştigătoare. A mutat bine şi astfel Grupul Şcolar Energetic a câştigat cu scorul de 27-22 partida cu LSP Slatina. Duminică, 23 octombrie, a urmat partida cu Banatul Timişoara, pe care handbalistele de la Energetic au câştigat-o, de asemenea. S-au impus în faţa bănăţencelor cu scorul de 37-22. Acum urmează o pauză în campionatul de junioare I. Elevele lui Roşca nu se vor putea, însă, bucura de ea. Ele vor juca la sfârşitul săptămânii, la Slatina, într-un turneu destinat junioarelor II. (S.S.)