Horezu, în Top 4 în Liga a III-a! Week-end-ul trecut, Flacăra a „ars” Bradu la scor de forfait

Flacăra Horezu a făcut un nou meci bun la finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 22 septembrie. Echipa din Treapt a înfruntat, pe teren propriu, formaţia argeşeană Atletic Bradu, în faţa căreia s-a impus cu scorul de 3-0 (după 1-0, la pauză). Practic, s-a respectat diferenţa din amicalul care a avut loc între cele două grupări în luna august, chiar înainte de startul Ligii a III-a, când trupa vâlceană a învins cu 4-1.

Antrenorul-jucător Adi Popa, gol şi assist în meciul cu formaţia argeşeană

Şi de această dată, partida a fost una extrem de spectaculoasă, cu ocazii la ambele porţi, în special în prima repriză. Fotbaliştii din Treapt şi-au apropiat victoria graţie golurilor marcate de Eduard Neacşu (în minutul 36) – cu capul, după o centrare a lui Adi Popa, Sebastian Bobină (minutul 57) – cu un şut splendid de la 25 de metri, fără speranţă pentru portarul Keita, şi de antrenorul-jucător Adi Popa (minutul 90) – care a înscris tot cu capul după un corner.

Căpitanul echipei vâlcene, Raul Nistor, a trimis de două ori mingea în bară

Rezultatul final putea fi însă şi mai mare, dacă ţinem cont de faptul că, pe lângă cele trei goluri pe care le-au marcat, jucătorii vâlceni au mai irosit şi alte ocazii clare de a înscrie (prin Adi Popa – de două ori, Raul Nistor, Ionuţ Gonzales Neamţu şi Răzvan Olteanu). În plus, tot în prima repriză, horezenii au mai trimis şi de două ori mingea în bară, prin Raul Nistor. De partea cealaltă, şi argeşenii au avut, la rândul lor, două bune şanse de a puncta, în primele 10 minute de joc, când tânărul portar Robert Popa s-a opus miraculos.
În această confruntare, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Alex Luchian Butoi, Răzvan Olteanu, Sebastian Bobină (Ionuţ Simeanu), Adrian Popa, Raul Nistor, Eduard Neacşu (Vali Munteanu), Ionuţ Gonzales Neamţu (David Oprescu). Aşa cum se cunoaşte, din staff-ul tehnic al echipei vâlcene fac parte Adi Popa, Florin Matache şi Marian Deaconescu. (N.C.)