Liga Nationala

HCM Rm. Vâlcea, victorie importantă în faţa grupării lui Tadici!

Miercuri seara, echipa de handbal vâlceană a revenit în faţa propriilor suporteri. HCM a întâlnit, în Sala „Traian”, formaţia de pe locul 3 din sezonul trecut, pe HC Zalău. „Municipalele” au confirmat forma bună prin care trec şi s-au impus în faţa grupării lui Gheorghe Tadici. Oaspetele au condus doar în debutul întâlnirii, cu 1-0, 2-1, 3-2 şi 4-3, apoi vâlcencele au dictat ritmul, s-au instalat la timonă şi nu au mai cedat iniţiativa până la final. Vasileuskaya, Glibko şi Adespii au fost de neoprit în prima repriză. Cea mai mare diferenţă în primul mitan a fost de patru goluri: 9-5 (minutul 15), 12-8 (minutul 20). Prima parte a întâlnirii s-a încheiat la scorul de 17-14 în favoarea gazdelor. Florica a stabilit scorul primei reprize, în urma unei lovituri de la 7 metri, contestată de tehnicianul formaţiei sălăjene. Pentru proteste, Tadici a şi primit cartonaşul galben. Pe lângă arbitri, pe antrenorul echipei oaspete l-au mai deranjat şi oamenii de ordine, care au intrat imediat după fluierul de final al reprizei pe teren, pentru a-i proteja pe cei care au împărţit legea pe terenul de joc. Şi Roşca a primit galben, dar în partea secundă a întâlnirii. Repriza a doua a început cu două lovituri de la 7 metri ratate. Mai întâi a ratat HCM, prin Florica, iar apoi şi HC Zalău, care i-a permis portăriţei Petra Blazek să se remarce. Cel mai dificil moment pentru „municipale” s-a consemnat în minutul 54, când goalkeeper-ul formaţiei sălăjene, Paula Teodorescu, a înscris din poartă în poartă şi şi-a adus echipa la doar un gol în spatele vâlcencelor: 26-25. Din fericire, pe atacul următor, Krnic a şutat fără emoţii la poartă şi a dus scorul la 27-25. A urmat o boltă a Martei Lopez, iar apoi, pe contra-atac, Vasileuskaya a punctat pentru 29-25. Aici s-a şi scris istoria meciului. Pe final, între buturile HCM-ului s-a remarcat şi tânăra Diana Ciucă. Aceasta a apărat inclusiv o lovitură de la 7 metri. Întâlnirea dintre Vâlcea şi Zalău s-a terminat la scorul de 30-26 în favoarea gazdelor, care, prin acest succes, şi-au consolidat locul 3 în clasament. Cea mai bună marcatoare a HCM-ului a fost Iryna Glibko, autoare a zece goluri. Pe lista marcatoarelor s-au mai regăsit: Vasileuskaya (5), Florica (4), Adespii (3), Lopez (3), Tănăsie (2), Băcăoanu (2) şi Krnic (1). HCM va disputa următorul meci din Liga Florilor pe 12 noiembrie. La finele săptămânii viitoare, elevele lui Aurelian Roşca vor juca, pe teren propriu, cu Danubius Galaţi. (S.S.)