Liga Nationala

HCM Rm. Vâlcea, victorie fără dubii cu Dunărea Brăila

* echipa antrenată de Aurelian Roşca s-a impus cu scorul de 31-21 şi continuă bătălia pentru o clasare pe podium în Liga Florilor

HCM Rm. Vâlcea a trecut fără probleme de echipa Dunărea Brăila, într-un meci care a avut loc sâmbătă, 24 februarie, în Sala Traian. Elevele lui Aurelian Roşca au triumfat cu scorul de 31-21 (după 14-7, la pauză) şi continuă bătălia pentru podium în Liga Florilor, clasare care le-ar asigura prezenţa în cupele europene, în sezonul viitor.

Elevele lui Florentin Pera n-au rezistat iureşului vâlcean decât în primul sfert de oră al partidei

Duelul a fost echilibrat doar în primul de sfert de oră, când brăilencele au reuşit să se ţină foarte aproape de formaţia vâlceană. După 6-5, în minutul 14, HCM a marcat de două ori la rând şi s-a desprins la 8-6, în minutul 16. Din acel moment drumul spre victorie a fost tot mai neted pentru vâlcence, care s-au detaşat chiar şi fără să se forţeze prea mult. După 9-6, în minutul 19, diferenţa de scor de pe tabela de marcaj a urcat la 12-6, în minutul 25, pe fondul unor greşeli în lanţ în defensiva adversă. La pauză, avea să se consemneze însă un handicap şi mai mare, de şapte goluri (14-7), ultimul gol al reprizei fiind cu adevărat o „bijuterie”: aeriană pentru Iryna Glibko, care a punctat senzaţional, în uralele celor circa 1200 de spectatori prezenţi.

HCM putea obţine cea mai clară victorie din acest sezon, dacă Brăila n-ar fi înscris în ultima secundă

Lucrurile au curs tot în favoarea HCM-ului şi după revenirea de la vestiare, deşi portăriţa Adriana Medvedova a făcut practic minuni între buturile Brăilei, prin câteva parade care au limitat proporţiile scorului, chiar şi din situaţii de „unu la unu” cu jucătoarele vâlcene. Handbalistele pregătite de Aurelian Roşca s-au desprins la 17-9, în minutul 36, iar apoi la 23-14, în minutul 47. Formaţia antrenată de Florentin Pera a redus din handicap, 27-20, în minutul 57, dar finalul a aparţinut în întregime formaţiei noastre. În ultimele trei minute de joc, HCM a marcat de patru ori consecutiv, iar scorul a urcat până la 31-20. Gruparea vâlceană putea obţine cea mai categorică victorie din actualul sezon al Ligii Florilor dacă Oana Cîrstea nu ar fi înscris în ultima secundă a meciului şi ar fi pecetluit scorul final la 31-21.
Astfel s-a scris istoria unui meci… fără istoric pentru HCM Rm. Vâlcea, care a evidenţiat faptul că elevele lui Aurelian Roşca şi-au revenit din punct de vedere moral, iar eşecurile cu Craiova şi Bistriţa au fost date uitării definitiv. (N.C.)