Liga NationalaHandbal

HCM Rm. Vâlcea, umilită la Galaţi. Adio, locul 3!

La patru zile după semi-eşecul de la Zalău (26-26), unde jucătoarele şi oficialii vâlceni au avut ca scuză faptul că „ne-au furat arbitrii”, HCM a înregistrat o nouă sincopă în Liga Florilor. De această dată, echipa antrenată de Gheorghe Sbora a fost învinsă, în deplasare, de Danubius Galaţi, cu scorul de 25-22, deşi Iryna Glibko & Co. au condus la pauză cu 14-12. Eşecul umilitor din această după amiază (dacă se poate spune aşa, având în vedere că HCM a evoluat pe terenul penultimei clasate din campionatul intern!) este asemănător celui din meciul pe care vâlcencele l-au disputat pe 28 februarie, la CSM Slatina (partidă pierdută cu 16-20, care a dus şi la demisia lui Aurelian Roşca).

La Galaţi, vâlcencele au făcut o primă repriză bună, iar după ce au fost conduse în startul partidei (cu 2-0, 3-1 şi 4-2) au trecut în avantaj după minutul 15 şi s-au desprins chiar la trei goluri diferenţă (11-8, 12-9, 13-10). Din păcate, în cel de-al doilea mitan, elevele lui Gheorghe Sbora au evoluat sub aşteptări, iar acest lucru le-a permis jucătoarelor gălăţene să întoarcă rezultatul în favoarea lor. Mai mult decât atât, Danubius s-a distanţat chiar la şase goluri în ultimele 10 minute de joc (24-18). HCM a mai redus din handicap pe final şi a mai „îndulcit” eşecul, meciul terminându-se până la urmă cu scorul de 25-22 pentru formaţia de la malul Dunării.

Meciul cu CSM Bucureşti se va disputa pe 26 aprilie

În urma acestui rezultat, HCM a rămas cu 40 de puncte în cont şi şi-a compromis şansele de a mai prinde podiumul în Liga Florilor. Cu patru etape înainte de finalul sezonului, echipa vâlceană se află pe locul 4 în ierarhia Ligii Florilor, la patru „lungimi” în spatele rivalei Măgura Cisnădie. Pentru formaţia vâlceană, următorul meci în întrecerea internă va fi cel de pe teren propriu împotriva campioanei en-titre CSM Bucureşti, care nu va mai avea însă loc săptămâna viitoare, ci joi, 26 aprilie. (N.C.)