HCM Rm. Vâlcea, surclasată de CSM Bucureşti, în sferturile Cupei

În această seară, HCM Rm. Vâlcea a disputat în deplasare meciul cu CSM Bucureşti, din sferturile de finală ale Cupei României. Aşa cum era de aşteptat, partida din Sala Giuleşti s-a încheiat cu o victorie netă a formaţiei din Capitală, care s-a impus cu scorul de 37-21 (după 20-10, la pauză).
Andreea Adespii Molnar & Co. n-au jucat decât 10 minute de la egal la egal cu campioana României, mai precis până la scorul de 6-6. Din acel moment, bucureştencele s-au desprins încet-încet pe tabela de marcaj şi nu le-au mai lăsat absolut nicio şansă handbalistelor antrenate de Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu.
În acest duel, cele mai multe goluri pentru formaţia vâlceană le-a înscris Andreea Adespii Molnar (7), în timp ce Cătălina Cioaric a punctat de cinci ori. Pe lista marcatoarelor de la HCM şi-au mai trecut numele Ines Khouildi (2), Nicolea Safta (2), Maria Gavrilă (2), Ana Maria Simion (1), Cristina Florica (1) şi Florentina Craiu (1).
Acesta a fost ultimul meci din actualul sezon competiţional pentru HCM Rm. Vâlcea. Bilanţul este unul modest. Clubul de la poalele Capelei a terminat doar pe locul 7 în Liga Naţională şi a bifat o prezenţă din oficiu în sferturile Cupei României, unde a pierdut singurul meci pe care l-a disputat, cel din această seară, cu CSM Bucureşti. (N.C.)