HCM Rm. Vâlcea a „spart gheaţa” în Liga Florilor

* trupa antrenată de Aurelian Roşca a obţinut prima victorie din acest sezon în deplasare, pe terenul echipei CSM Bistriţa, cu scorul de 23-20

Sâmbătă, 16 sptembrie, HCM Rm. Vâlcea a disputat cel de-al treilea meci din actualul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin. Elevele lui Aurelian Roşca au înfruntat, în deplasare, echipa CSM Bistriţa, în faţa căreia s-au impus cu scorul de 23-20 (după 10-10, la pauză).

CSM Bistriţa a condus cu 14-11 în minutul 35

În prima repriză, cele două formaţii au mers aproape cap la cap, cu o singură excepţie, în minutul 13, când ardelencele au condus cu 5-3. După revenirea de la vestiare, CSM Bistriţa s-a distanţat surprinzător la trei goluri (14-11, în minutul 35), profitând şi de o aruncare de la 7 metri ratată de Cristina Florică. Se părea astfel că pentru HCM Rm. Vâlcea va fi o nouă zi neagră!
Iryna Glibko & Co. au revenit însă miraculos în joc, în următoarele 10 minute, când au închis complet poarta şi au preluat conducerea (15-14, în minutul 45), graţie unor goluri de senzaţie semnate de „stranierele” Marta Lopez Herrero (de trei ori), Iryna Glibko şi Natallia Vasileuskaya (câte o dată), toate transferate în această vară.

Vâlcencele s-au desprins decisiv în minutul 52 (21-18)

După 18-18, în minutul 50, vâlcencele au marcat de trei ori consecutiv şi s-au desprins decisiv, la 21-18 (minutul 52). De menţionat mai este şi faptul că, în minutul 57, la scorul de 21-19 pentru HCM, bistriţencele au ratat o lovitură de la 7 metri, care, dacă ar fi fost transformată, putea încinge finalul de meci, mai ales că, ulterior, adversarele noastre au marcat pentru 21-20. Până la urmă, elevele lui Aurelian Roşca şi-au păstrat luciditatea, iar diferenţa de trei goluri stabilită în minutul 52 s-a consemnat şi la final. (N.C.)