HCM Rm. Vâlcea s-a împiedicat de echipa lui Tadici, după un joc stricat de arbitri

* confruntarea din Ardeal s-a încheiat la egalitate (26-26)

Marţi, 10 aprilie, HCM Rm. Vâlcea a disputat, în deplasare, meciul cu HC Zalău, restanţă din cadrul etapei a 20-a a Ligii Florilor. Partida s-a încheiat la egalitate (26-26), rezultat care nu foloseşte însă niciuneia dintre cele două combatante. Confruntarea a fost extrem de echilibrată, atât în prima repriză, când s-a consemnat egalitatea (14-14), cât şi în cel de-al doilea mitan.
Din păcate, meciul a avut parte de un arbitraj dezastruos al brigăzii alcătuite din Marian Drăghici şi Ionuţ Drăguţ (ambii din Adjud, judeţul Vrancea), ale căror decizii eronate le-au înfuriat la culme pe jucătoarele formaţiei vâlcene.

Iryna Glibko & Co. au condus cu 8-5 în minutul 15

HCM Rm. Vâlcea a început bine meciul şi a condus cu 2-0, în minutul 4, dar elevele lui Gheorghe Tadici au întors imediat rezultatul: 3-2 (minutul 10) şi 4-3 (minutul 11). Iryna Glibko & Co. s-au desprins la 8-5 în minutul 15 şi se părea că se vor impune lejer, numai că „fluieraşii” n-au fost deloc de acord cu acest lucru şi au „tocat” mărunt echipa noastră. HC Zalău a restabilit egalitatea (8-8, în minutul 20), după ce Roxana Rob a transformat trei aruncări consecutive de la 7 metri!!! Mai mult decât atât, echipa lui Tadici a trecut, din nou, în avantaj, la puţin timp după aceea: 12-10 (minutul 25), 13-11 (minutul 26) şi 14-12 (minutul 29). Până la urmă, prima repriză, s-a încheiat însă cu un scor egal: 14-14.

Zălăuancele au avut un avantaj de trei goluri după pauză

După pauză, a fost rândul ardelencelor să se detaşeze la trei goluri: 18-15 (minutul 35), 19-16 (minutul 39) şi 20-17 (minutul 40). Iritate la culme de maniera de arbitraj a celor doi vrânceni, handbalistele noastre au avut totuşi puterea să egaleze din nou: 20-20, în minutul 44. În ultimul sfert de oră s-a jucat pe contre, ambele echipe trecând pe rând în avantaj, la câte un gol diferenţă.
„Eroarea meciului” – dacă se poate spune aşa! – s-a produs cu doar 10 secunde înainte de final, la scorul de 26-26, când arbitrii Drăghici şi Drăguţ au oprit-o fără motiv pe iberica Marta Lopez Herrero să arunce la poartă (şi poate să înscrie!), după o repunere rapidă a mingii, de la linia de margine, a jucătoarelor vâlcene. (N.C.)